Лекція проф. Филипович Л. О. «Релігійні організації в публічному просторі України» для студентів історичного факультету

У четвер, 23 березня 2023 року відбулася онлайн-зустріч з провідним науковим співробітником Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, доктором філософських наук, професором, викладачем і стейкхолдером історичного факультету ТНПУ – Филипович Людмилою Олександрівною. Лекція професора Филипович Л. О. була проведена у рамках курсу “Релігія в публічному просторі”, який викладає доцент кафедри всесвітньої історії та релігієзнавства Валіон Оксана Павлівна. Тема для обговорення – ”Релігійні організації в публічному просторі України” – зацікавила не лише магістрантів-релігієзнавців, але й студентів історичного факультету.

Людмила Олександрівна професійно окреслила концепцію публічного простору, її схожість і відмінність з приватною сферою, проаналізувала кількісні та якісні характеристики присутності релігійних організацій у суспільному полі України. При цьому професор спиралася на статистичні відомості аналітичного Центру Разумкова щодо релігійної домінанти в українському суспільстві. Серед іншого, було розглянуто динаміку відвідування релігійних богослужінь, конфесійну приналежність українців упродовж 2000–2022 рр., використання церквами інформаційних технологій, завдання релігійних організацій в умовах війни, відносини між вірними різних церков, роль церкви в сучасному українському суспільстві та ін. Зазначено, що довіра до церкви як соціального інституту традиційно є високою, а роль релігійних організацій оцінюється позитивно.

Наведені аргументи переконали учасників зустрічі, що церква ще не вичерпала свій суспільний потенціал, українці очікують від неї виконання не лише релігійних функцій, але й психологічної підтримки, соціальних ініціатив, культурних акцій. Це лише актуалізує проблематику публічності релігії.

Наприкінці лекції професора Филипович Людмили Олександрівни учасники мали змогу задати запитання та обговорити проблеми функціонування релігійних організацій в Україні, а також виклики, які сьогодні стоять перед ними. Особливий інтерес у слухачів викликала дискусія щодо кризи православ’я, перспективи УПЦ в Україні тощо.

Зустріч була цікавою і пізнавальною. Отримані знання й компетенції мають міждисциплінарний характер, будуть корисними магістрантам освітньої програми Релігієзнавство та студентам-історикам не лише в освітньому дискурсі, але й у їх світоглядних пошуках.

Лекція показала необхідність включення таких своєчасних курсів, як “Релігія в публічному просторі” у навчальні програми підготовки спеціалістів, котрі спроможні фахово обговорювати та аналізувати складні процеси суспільного, у тому числі релігійного життя України та світу.

Гаяць Людмила, магістрантка
освітньої програми Релігієзнавство (мР-14)

Лекція проф. Филипович Л. О. “Релігійні організації в публічному просторі України” для студентів історичного факультету