Участь гарантів ОПП хіміко-біологічного факультету ТНПУ в обговоренні проєкту Стандарту вищої освіти України спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями) (ФОТО)
Участь гарантів ОПП
хіміко-біологічного факультету ТНПУ
 в обговоренні проєкту
Стандарту вищої освіти України
 спеціальності 014 Середня освіта

(за предметними спеціальностями)

В освітньому просторі ЗВО зараз активно відбувається обговорення Стандарту вищої освіти України спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями). До низки таких заходів долучилися гаранти освітньо-професійних програм спеціальності 014 Середня освіта хіміко-біологічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

29 березня 2023 року викладачі кафедри загальної біології та методики навчання природничих дисциплін взяли участь у роботі семінару «Шляхи удосконалення освітніх програм за спеціальністю 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 014 Середня освіта (Природничі науки) на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти», що ініційовано було факультетом біології та лісового господарства Волинського національного університету імені Лесі Українки.

Початок роботи семінару

Головним спікером семінару був Гончаренко Віталій Іванович – завідувач кафедри ботаніки Львівського національного університету імені Івана Франка, один із розробників проєкту Стандарту вищої освіти, який основну увагу звернув на визначення відповідних компетентностей, програмних результатів навчання, а також присвоєння професійної кваліфікації здобувачам зазначених спеціальностей. На семінарі були присутні гаранти окреслених програм з багатьох університетів України, які мали багато зауважень до формулювання визначальних засад підготовки вчителів, а також запитання щодо формування освітніх компонентів ОПП у реалізації загальних та фахових компетентностей і досягнення програмних результатів навчання здобувачів.

Учасники семінару «Шляхи удосконалення освітніх програм за спеціальністю 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 014 Середня освіта (Природничі науки)

30 березня 2023 року гаранти освітніх програм ТНПУ 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини, хімія) та 014.15 Середня освіта (Природничі науки) на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти взяли участь у круглому столі з обговорення проєкту Стандарту вищої освіти України спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями) в Глухівському національному педагогічному університеті імені Олександра Довженка. Колеги з цього університету поділилися досвідом удосконалення ОПП з різних предметних спеціальностей спеціальності 014 Середня освіта і виявили низку подібних проблем і неузгодженостей у проєкті Стандарту вищої зі спеціальності.

Заходи пройшли у діловій атмосфері освітянської родини. Активну участь в обговорені актуальних питань взяли професор Степанюк Алла Василівна, доцент Міщук Наталія Йосипівна.

Слово має гарант ОПП Середня освіта (Природничі науки) другого (магістерського) рівня вищої освіти в ТНПУ професор Алла Степанюк.

Загалом, серед багатьох зауважень найважливішими рекомендаціями, які будуть надіслані розробникам Стандарту вищої освіти України спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями), є наступні: визначити предметні компетентності та програмні результати навчання для спеціальності 014.15 Середня освіта (Природничі науки), оскільки спільні для всіх спеціальностей не в повній мірі забезпечують оволодіння здобувачем зазначеної ОП; до переліку предметних компетентностей слід долучити екологічну компетентність; необхідно конкретизувати особливості освітніх ступенів «бакалавр» та «магістр» для більш чіткого визначення професійної кваліфікації та придатності для працевлаштування випускників освітніх програм.

Підведення підсумків круглого стола

Пропозиції учасників круглого стола щодо спеціальності 014.15 Середня освіта (Природничі науки)

Сподіваємося, що удосконалення запропонованого проєкту та запровадження Стандарту вищої освіти України спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями) сприятиме підвищенню якості вищої педагогічної освіти в Україні й допоможе ЗВО у проходженні ліцензування та акредитації освітніх програм.

Тримаємо освітній фронт. Разом до Перемоги!

Галина Жирська,

гарант ОПП Середня освіта (Природничі науки)

першого (бакалаврського) рівня вищої освіти