«Життя як творчість»: ІІ Психологічна школа кафедри психології  ТНПУ (ФОТО)

«Життя як творчість»:

ІІ Психологічна школа

кафедри психології  ТНПУ

Завершилося останнє цієї весни заняття ІІ Психологічної онлайн-школи «Пізнай себе» – проєкту, який реалізується кафедрою психології факультету педагогіки і психології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка спільно з КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» (директорка – Тетяна Четвертак).

Та не завершується життя – триває весна з усім своїм нестримним оновленням, активно продовжується освітній процес на різних рівнях, старшокласники готуються до важливого професійного вибору, Україна впевнено та гідно виборює власну справедливу Перемогу, а весь православний світ очікує на святий Великдень. Тому лекція на тему «Життя як творчість», якою змістовно і натхненно підсумувала ІІ Психологічну школу завідувачка кафедри психології, докторка психологічних наук, професорка Марина Орап, стала не стільки власне завершенням, скільки цінним дороговказом для подальших дій та вчинків усіх слухачів Школи – як юних старшокласників, так і досвідчених колег.

Матеріал та його виклад захопили неподільну увагу авдиторії з перших же фраз, найперших слайдів презентації лекції. Зокрема, було поставлене конкретне та дуже слушне в сучасних умовах невизначеності питання: «Чи можу я активно впливати на своє життя, творити і змінювати його?» І це одразу стало потужним стимулом для цікавих і конструктивних дискусій, які назагал уже є характерною ознакою усіх профорієнтаційних занять кафедри психології.

Цього разу Марина Олегівна майстерно повела слухачів і слухачок стежинами теоретичного аналізу такого складного і водночас такого доступного і близького через її виклад поняття, як «життєтворчість». Важливим є те, що у змісті лекції поєднувалися як апеляції до фундаментальних наукових напрацювань видатних світових та українських психологів, так і відображався власний фаховий досвід лекторки.

Життя як творчість - завершальне заняття ІІ Психологічної школи кафедри психології

"Життя як творчість" - завершальне заняття ІІ Психологічної школи кафедри психології

Через усе заняття наскрізним потужним сенсом пройшли  наступні твердження, заявлені ще на його початку: «Сказати «так» своєму активному і творчому ставленню до життя», «Визнати, що я – активний, творчий, впливовий, відповідальний суб’єкт» і «Прийняти важливість та можливість створення власного успішного життєвого проєкту».

Професорка Марина Орап пропонує актуальні для обговорення питання

Дуже ресурсною стала низка практичних вправ, які Марина Олегівна достатньою мірою апробувала через багатий професійний досвід. Особливу увагу привернула методика «IKIGAI», розроблена в рамках японської концепції пошуку сенсу життя. Сутність методики полягає у віднаходженні відповіді на непросте питання про те, як у сучасному мегадинамічному світі обрати не просто професію, а віднайти власний автентичний життєвий шлях – такий, який завжди буде надихати, мотивувати, стимулювати. Крім «сенсу життя», ключовими поняттями лекції також були «оптимізм», «самопізнання» і «самоконтроль», «життєстійкість» і «стресостійкість». Отже, заняття далеко вийшло за рамки традиційного «профорієнтаційного» – воно стало дійсно сенсо- і життєвірним, ресурсним і перспективним, пролонгованим у своєму позитивному впливі полілогом.

Аналіз японської методики IKIGAI

Давайте разом пригадаємо, якими теоретичними та практичними стежинами прямувала ІІ Психологічна школа цьогоріч від зими й до весни:

1. «Психологія. Коротка інструкція до використання» (зав. кафедри психології, докторка психологічних наук, професорка Марина Орап).

2. «Психологія лідерства та успішності» (докторка психологічних наук, професорка Наталія Савелюк).

3. «Підтримка психологічного благополуччя в умовах війни та невизначеності» (докторка психологічних наук, професорка Наталія Савелюк).

4. «Самооцінка як основа психологічного благополуччя» (кандидатка психологічних наук, доцентка Ярослава Кальба).

5. «Професійне самовизначення та планування кар’єри в умовах нової реальності» (кандидатка психологічних наук, доцентка Ольга Кізь).

6.  «Стресостійкість як запорука життєвого успіху» (кандидат психологічних наук, доцент Олександр Мешко).

7.  «Типології характеру – ключик до розуміння себе та інших» (кандидатка психологічних наук, доцентка Лілія Широкорадюк).

8. «Покоління «зумерів» на роботі» (кандидатка психологічних наук, старша викладачка Валентина Вовк).

9. «Життя як творчість» (зав. кафедри психології, докторка психологічних наук, професорка Марина Орап).

Психологічна онлайн-школа "Пізнай себе" вийшла за рамки традиційних профорієнтаційних заходів і стала стимулом до спільних пошуків сенсу життя

Таким чином, здійснюючи мандрівку захопливим світом психології як сучасної науки, прагнучи до успіху й набуваючи лідерських якостей, зберігаючи власне психологічне благополуччя та адекватну самооцінку, формуючи обізнаність з актуальними професіями й розвиваючи належну стресостійкість, усвідомлюючи індивідуальні тонкощі характеру і свої особливості як представника чи представниці певного покоління, а також вибудовуючи траєкторію власної життєтворчості, юні учасники та учасниці Школи значно впевненіше підійшли до порогу дуже важливого життєвого вибору.

А тому можна стверджувати про успішну реалізацію поставленого на початку проєкту завдання – такої необхідної психологічної допомоги випускникам і випускницям, котрі намагаються глибше пізнати себе і просто бути щасливими. Бути не всупереч війні та складним обставинам сьогодення, а бути такими заради нашої майбутньої Перемоги й очікуваного відродження країни. Життя триває, твориться, співтвориться...

Все буде Україна!

Зав. кафедри психології,