Голова тернопільської міської «Просвіти» Наталія Чорна провела лекторій про українське кіно для студентів ТНПУ
Голова тернопільської міської «Просвіти»
Наталія Чорна провела лекторій
про українське кіно для студентів ТНПУ

Тиждень кафедри журналістики розпочався 15 травня 2023 р. з лекції про українське кіно. Гостю – Наталію Чорну – запросила Наталія Дащенко.

Лекторка легко познайомитися зі слухачами, запропонувала їм інтерактив на визначення важливості органів чуття. В результаті гри усі зрозуміли, що люди сприймають інформацію зором, слухом, нюхом, дотиком, смаком. І кіно зараз може залучити глядача через усі ці органи сприймання.

Наталія Чорна говорила зі студентами про жанри кінематографії, процес зйомок фільмів, продакшен, часові затрати, кастинг акторів, формування міжнародних режисерських проєктів. Цікаво було почути про артхаусне кіно в Україні.

“Періодом занепаду українського кіно можна вважати кінець 1980-х. Хоча  радянська влада набагато швидше усвідомила, що українці вкладають глибокі національні сенси у власні кінопродукти. Саме тому і ліквідувала Державний комітет з кінематографії. До 2014 р. українського кіно майже не існувало. Зараз же воно перебуває у процесі відновлення. Я сподіваюся, що з часом наші стрічки здобуватимуть визнання, адже українці завжди робили якісний й оригінальний продукт”, – розповідала гостя. І подовжила: “В російському кіно українців завжди показували як недолугих та неосвічених людей, а ми легковажно сміялись з цього. Так у нас сформували комплекс меншовартості. Тепер все частіше ми вловлюємо ці російські наративи і їх маркери, відсторонюємося від них, викорінюємо їх з нашого світобачення”.

Авдиторія слухачів

Спікерка розповіла про відбір героїв для фільмів, зазначивши, що режисери й продюсери надають перевагу акторам із Західної України. А чому? Тому що тут українське мовлення природне та невимушене. “Українська мова – ідентична, різностороння. Вона містить і літературні слова, і вкраплення діалектизмів. Це є визначальним у відборі акторського складу”, – впевнено прокоментувала Наталія Чорна.

Далі лекторка показала багато трейлерів сучасних українських фільмів, які об’єднує суттєва риса – психологізм з нотками трагізму. Слухачі переглянули анонси стрічок “Таємний щоденник Симона Петлюри”, “Заборонений”, “Гіркі жнива”, “Зрадник”, “20 днів Маріуполя”, “Стоп, земля”, “Коли падають дерева”, “Памфір”, “Будинок зі скалок”, “Як там Катя”, “Назовні”, “La polisiada”.

Наталія Чорна презентує фільм

Укінці доцентка Ольга Петришина подякувала гості й висловила свою думку: “Ця зустріч є стартовою, оскільки зараз ми обговорили психологічно важке, зріле та аналітичне кіно. Цікаво, хто з присутніх дійсно готовий його дивитись? Я впевнена, що у студентів дуже багато питань, над якими можна рефлексувати на подальших ваших лекціях”.

Враженнями від зустрічі поділилась студентка-філологиня першого курсу Яна Назарко: “Це була справді захоплива лекція, оскільки я відкрила для себе нове українське кіно. Лекторка надзвичайно цікаво розповідала про режисерів і саму специфіку кінотворчості”.

Дуже важливо розуміти, що кіно – це зброя на інформаційному фронті. І українцям треба сповна її використати у протистоянні загарбникам.

Діана Доманіна
Вікторія Козак