Картографічна спадщина Фрідріха фон Міґа: знайомство з бібліотечними фондами ТНПУ (ФОТО)

Картографічна спадщина

Фрідріха фон Міґа:

знайомство з бібліотечними фондами ТНПУ

В рамках тижня кафедри географії та методики її навчання кандидат географічних наук, викладач Оксана Семеген організувала для студентів географічного факультету ознайомлення з військово-топографічними картами Фрідріха фон Міґа. У заході прийняла участь завідувач кафедри, професор Леся Заставецька.

Знайомство з картами Фрідріха фон Міґа

Ці старовинні карти-копії – цінне джерело інформації про Галичину кінця VXIII століття (1779 – 1783 рр.), надзвичайно точні, детальні, виконані у масштабі 1:28800, тривалий час були під найвищим ступенем грифа секретності. Оригінали карт зберігаються у фондах Австрійського військового архіву (місто Відень, Австрія), тепер доступні для дослідників.

Залом рідкісної та цінної літератури, посібників, підручників, збірників представлено для студентів три томи (33, 29 та 28 аркушів карт відповідно у кожному із них) й супроводжуючі їх військові описи.

Історична передумова картографування Фрідріхом фон Міґом – у XVIII столітті Галичина виступала ареною боротьби між Австрійською та Османською імперіями.

Особливості картографування XVIII століття Особливості картографування XVIII століття

Основна мета тогочасних топографічних обмірів Галичини – створення точних карт для військових цілей: планування військових кампаній, переміщення військ, розробка оборонних споруд.

Карти та їх описи містять надзвичайно детальну і точну інформацію про розміщення поселень, хуторів, млинів, пасік, корчм, заїжджих дворів, старих лісів, лісових стежок, хат лісників, парків, алей, боліт, доріг, пагорбів, старих русел рік, струмків, джерел, замків, фортець, укріплень, монастирів, храмів, всіх дерев’яних хрестів при дорогах, кам’яних пам’ятників та багато іншого.

Карти Фрідріха фон Міґа – цінний історичний та картографічний артефакт. З їх допомогою можна проводити багато наукових досліджень: з картографії, історії картографії, топографії, кадастру, землекористування, історії Галичини, військової історії, археології та ін.

Ці давні карти нікого не залишать байдужими, оскільки вражають якістю і масштабом виконаної праці. Їх справедливо називають найдосконалішим і найдетальнішим картографічним твором XVIII століття у цілому світі.

Карти нікого не залишають байдужим

Стародавні карти – цінне джерело інформації

У загальному читальному залі до заходу була представлена цікава виставка із 43 джерел «Картографія України: історія і перспективи», окремі книги якої вийшли з друку у 1928, 1931 і 1937 роках.

Виставка «Картографія України історія і перспективи»

Щиро дякуємо за можливість ознайомитися із картами Фрідріха фон Міґа адміністрації Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, Марчіну Кшепковському, який очолює фундацію «Relikta» (місто Познань, Польща), бібліотеці, залу рідкісної та цінної літератури, посібників, підручників, збірників, загальному читальному залу, завідуючій відділом обслуговування Ірині Геннадіївні Лецкалюк, завідуючій сектором Ганні Григорівні Яржемській.

Кандидат географічних наук,
викладач кафедри географії