Спільний круглий стіл працівників кафедри ботаніки та зоології ТНПУ і ДУ Тернопільської обласної фітосанітарної лабораторії (ФОТО)

Спільний круглий стіл працівників

кафедри ботаніки та зоології ТНПУ

і ДУ Тернопільської обласної

фітосанітарної лабораторії

22 березня 2024 року відбувся круглий стіл працівників кафедри ботаніки та зоології ТНПУ і працівників Тернопільської обласної фітосанітарної лабораторії на тему: «Сучасні методи діагностики карантинних організмів».

Завідувач кафедри ботаніки та зоології, гарант ОПП «Захист і карантин рослин» проф.Пида Світлана Василівна закцентувала увагу на сучасних методиках та методології заходів захисту і карантину рослин, дослідження фітосанітарного стану при підготовці здобувачів зазначеної вище програми.

Директор ДУ «Тернопільської обласної фітосанітарної лабораторії» Панчишин Ганна Миколаївна, яка є стейкхолдером ОПП «Захист і карантин рослин» привітала учасників заходу та провела коротку презентацію установи і наголосила, що основною метою діяльності фітосанітарної лабораторії є
проведення фітосанітарної експертизи об’єктів регулювання та визначення видового складу регульованих та інших шкідливих організмів; визначення якості засобів захисту рослин, у тому числі пестицидів, вмісту агрохімікатів та важких металів у поверхневих водах, призначених для сільськогосподарських потреб, ґрунті на землях сільськогосподарського призначення, а також у сільськогосподарській продукції та сировині рослинного походження; надання інших платних послух, що належать до компетенції лабораторії.

Учасники круглого стола у відділі фітосанітарних процедур

Заступник директора Шаблій Галина Володимирівна охарактеризувала структуру і принципи роботи лабораторій, особливу увагу звернула на сучасні методи діагностики карантинних бур’янів, комах, шкодочинних гельмінтів, фітопатогенних бактерій і вірусів рослин, ознайомила із матеріальною базою.

Демонстрація колекції бур'янів

Завідувач відділу фітосанітарного аналізу Бойко Марія Петрівна розповіла, що основними завданнями лабораторії є виконання комплексу заходів, спрямованих на охорону території Тернопільської області від занесення та інтродукції регульованих шкідливих організмів; визначення фітосанітарного стану об’єктів регулювання, що імпортуються, експортуються, реекспортуються, перевозяться в межах України або транзитом територією України; проведення фітосанітарної експертизи об’єктів регулювання; своєчасне виявлення, локалізація та ліквідація регульованих шкідливих організмів; кваліфіковане своєчасне визначення шкідливих організмів; вивчення видового складу, біології та екології регульованих шкідливих організмів; проведення аналітичних досліджень сільськогосподарської продукції та сировини рослинного походження з метою визначення в них вмісту залишкових кількостей пестицидів, агрохімікатів; організація та проведення навчання працівників, які безпосередньо виконують роботи із карантину та захисту рослин; надання фахових консультацій з питань карантину та захисту рослин.

Обговорення робочих питань

Про функції, завдання відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та методики визначення чистоти, енергії проростання, схожості, вологості насіння та маси 1000 насінин розповіла головний фахівець Штонь Аліна Степанівна.

У відділі фітосанітарних процедур проводить ентомологічну, мікологічну, бактеріологічну, фітогельмінтологічну, вірусологічну та гербологічну експертизи, застосовуючи макроскопічний метод, метод центрифугування і мікроскопічне аналізування, біологічний метод, лійковий метод Бермана, методи паперових смуг, промивання на ситах, виділення галових та несправжніх галових нематод тощо. Працівники лабораторії показали, як використовують імуноферментний аналіз (ІФА) при проведенні бактеріологічної та вірусологічної експертиз.

Презентація відділу фітосанітарного аналізу

Особливої уваги заслуговують методи ідентифікації бактерій за допомогою флюоресцентного мікроскопа. Для ідентифікації фітопатогенних бактерій і вірусів рослин планують застосовувати методи полімеразноланцюгової реакції (ПЛР).

Відділ аналітики пестицидів, агрохімікатів проводить дослідження засобів захисту рослин, сільськогосподарської продукції та сировини рослинного походження. В зону обслуговування відділу аналітики пестицидів, агрохімікатів входить 4 області: Тернопільська, Волинська, Хмельницька та Чернівецька.

Учасники заходу активно обговорювали актуальні проблеми захисту рослин від шкодочинних організмів, попередження поширення карантинних видів, обмінювалися досвідом і під час підведення підсумків намітили напрямки подальшої співпраці.

Спільна світлина на згадку про захід

Війна змінила життя кожного з нас, змінила наші цінності та пріоритети. Але незмінним залишається одне – віра в Україну, майбутнє і в нашу Перемогу.

Зав. кафедри ботаніки та зоології
проф. Світлана Пида

заст. декана з виховної роботи,
доц. Наталія Москалюк