Міжнародний день пам’яті Чорнобильської трагедії

Чорнобиль

  
Найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила радіаційну обстановку, екологію, долі людей не тільки на європейському континенті, а й у всьому світі.


26 квітня 1986 року планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання на ЧАЕС. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів.


Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена. 

У вересні 2003 року на саміті СНД президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. 

Паралельний світ,  позбавлений дитячого сміху і шуму метушливих буднів, розкинув свої лякаючі кордони всього у 130 км від густонаселеного Києва - свого часу їх окреслила радіація, колосальні рівні, які перевищували норму в тисячі разів. Через три з гаком десятиліття, нехай і з меншою загрозою для життя людини, вона так само залишається в Зоні господинею. 

На вулицях міст, спустошених трагедією і мародерами, все ще небезпечний фон зберігає не тільки історію, але й людські спогади, їх особисті речі, будинки і дивовижну енергетику.

Природа поглинає безлюдні вулиці і багатоповерхівки. Рудий ліс, місто-привид Прип'ять, місто-музей Чорнобиль, ЧАЕС і навічно застиглі поруч з нею об'єкти сьогодні перетворилися на унікальні експонати...

З березня 2018 року Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» відкрило унікальні тури власними об'єктами, туристам пропонують відвідати знаменитий золотий коридор, що простягається крізь усі енергоблоки станції, побачити на власні очі щит управління реактором, підійти упритул до стін 4-го енергоблока, роздивитися з оглядового майданчика арку нового безпечного конфайнменту, погодувати 3-метрових чорнобильських сомів та пообідати разом із персоналом ЧАЕС, дізнаєтися, які роботи зараз виконує персонал, наскільки безпечна ситуація на майданчику та які сьогодні перспективи у першої української АЕС. 

Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси