Успішно триває співпраця  кафедри німецької філології  та методики навчання німецької мови ТНПУ  з Гете-інститутом в Україні

Успішно триває співпраця
кафедри німецької філології
та методики навчання німецької мови ТНПУ
 з Гете-інститутом в Україні

DLL-Deutsch Lehren Lernen -
«Вчимося навчати німецької»

Для забезпечення високої фахової кваліфікації вчителів і викладачів німецької мови в усьому світі Goethe-Institut розробив новаторську кваліфікаційну програму DLL-Deutsch Lehren Lernen - «Вчимося навчати німецької».

Найголовніші пункти цієї програми такі:

1) практично-зорієнтоване навчання та постійне підвищення кваліфікації вчителів та викладачів, засноване на синтезі сучасних принципах навчання, які довели свою дієвість (принципи діяльнісної орієнтації, орієнтації на школяра / студента, активізації їх можливостей і здібностей, комунікативний принцип і т.д.);
2) у центрі уваги - конкретний урок конкретного вчителя.

Навчання за програмою DLL має низку суттєвих переваг:
- участь у створенні єдиного (відкритого) освітнього простору;
підвищення конкурентоздатності ЗВО на ринку освітніх послуг через пропозицію інноваційного освітнього продукту;
- можливість застосування базових блоків DLL у різноманітних моделях навчання: очна форма навчання, навчання з веб-підтримкою, з комбінованим очним та он-лайн-навчанням (blended learning) і власне онлайн-навчання;
підвищення якості навчання через застосування кадрового, наукового, методично-дидактичного і технічного потенціалу Goethe-Institut в Україні тощо.

До того ж,
програма DLL сприяє академічній мобільності учасників освітнього процесу.

Кооперація між вищими навчальними закладами та Goethe-Institut у галузі професійної підготовки майбутніх учителів німецької мови відбувається на основі укладених угод. Зараз у світі вже функціонує ціла мережа, яка об’єднує 48 університетів-партнерів Гете-інституту, серед них і Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка.

Викладачами кафедри німецької філології та методики навчання німецької мови у рамках викладання навчальної дисципліни «Методика навчання іноземних мов» ОПП «Середня освіта (Німецька мова і література») першого (бакалаврського) рівня вищої освіти уже впродовж трьох років здійснюється імплементація змістових модулів програми у навчальний процес відповідно до Угоди про кооперацію між Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка та Гете - інститутом в Україні, укладеної 12 вересня 2019 року.

Достатня кількість годин дозволяє поетапно впроваджувати декілька модулів програми. Так, студенти групи НМ-21 під керівництвом доц. І.В. Обіход у першому семестрі 2020-2021 н.р. успішно завершили підготовчий курс (Propädeutikum), метою якого є ознайомлення студентів з особливостями структури та функціонування MOODLE-платформи Гете-інституту, а також виконання ними низки навчально-тренувальних завдань для засвоєння необхідних теоретичних знань та набуття практичних навичок подальшої самостійної роботи на платформі. У другому семестрі І.В. Обіход куруватиме опрацювання студентами цієї ж групи 4-го модуля програми «Завдання, вправи, взаємодія» (DLL 4 Aufgaben, Übungen, Interaktion).

Дві групи студентів під керівництвом доц. Ломакович В.Я. опрацювали модуль 6 «Навчальна програма та планування заняття» (DLL 6 Curriculare Vorgaben und Unterrichtsplanung), розробили та самостійно здійснили у відповідності до вимог програми практично-дослідницькі проекти і, як результат, отримали підтвердження-сертифікати від Гете-Інституту: 2019-2020 н.р.- 11 студентів, 2020-2021 н.р.-7 студентів.

Під керівництвом доц. М’ясковського М.Є. у першому семестрі 2020-2021 н.р. студентами групи НМ-41 опрацьовано 10-ий модуль програми «Навчання підлітків німецької мови як іноземної» (DLL 10 DaF für Jugendliche). За результатами роботи 10 студентів групи із тринадцяти також отримали підтвердження-сертифікати від Гете-Інституту.

Для інтеграції змістових компонентів програми в навчальні заняття з дисципліни «Методика навчання іноземних мов» доцентами кафедри укладено навчальні програми: для 2 курсу – доц. Обіход І. В., для 3 курсу – доц. Ломакович В. Я., для 4 курсу – доц. М'ясковський М. Є. Доц. Ломакович В. Я. уклала німецькою мовою і представила в Гете-інститут програму 6-го змістового модуля (обсяг – 35 сторінок), яка відображає алгоритм упровадження методів, принципів і норм програми «Вчимося навчати німецької» у процес методичної підготовки бакалаврів німецького відділення і яка отримала позитивну рецензію відповідальної експертині Гете-Інституту, п. Крістіане Больте-Костабієй (Christiane Bolte-Costabiei). Окрім того, В.Я. Ломакович розробила детальні плани-конспекти практичних занять та завдання для пропедевтичної практики студентів.
Практично-дослідницький проект студентів

У рамках співпраці між Гете-Інститутом та університетами відбувається постійне підвищення кваліфікації викладачів-туторів, які безпосередньо здійснюють методичну підготовку майбутніх  вчителів німецької мови. Зокрема у цьому році доц. Ломакович В. Я. та доц. Обіход І. В. з 02.11.2020 р. по 13.12.2020 р. пройшли онлайн-курс «Online-Monitoring» і отримали міжнародні сертифікати-підтвердження від Гете-Інституту м.Мюнхен.

сертифікатсертифікат
Сертифікати учасників програми

Така продуктивна співпраця, як показує практичний досвід навчання, сприяє здобуттю студентами глибоких фахових знань та практичного педагогічного досвіду, суттєво підвищує рівень володіння німецькою мовою, а отримані від Гете-інституту підтвердження-сертифікати не тільки засвідчують високу якість спеціальної підготовки, а й одночасно є вигідною інвестицією в майбутню професію, оскільки вони надають преференції під час працевлаштування на посади, пов’язані з навчанням чи викладанням німецької мови як в Україні, так і за кордоном.

Доцент кафедри німецької філології
та методики навчання німецької мови
Ломакович В.Я.

Завідувач кафедри