Національний  телемарафон «Суспільне. Спротив»:  кафедра психології ТНПУ активно долучається!

Національний  телемарафон

«Суспільне. Спротив»:

кафедра психології ТНПУ активно долучається!

Триває п’ятий місяць оголошеної та дев’ятий рік неоголошеної війни проти України. Після «в’єтнамського», «афганського» й інших синдромів фахівці тепер вивчають та описують «український». Серед важливих проблем, які обговорюються, – гідні подяки, відзнаки, нагороди для наших воїнів-захисників. Це питання має і психологічний аспект: як сприймаються такі подяки різними людьми – самими військовими та їх рідними, як їх правильно вручати, як бути у ситуації із болючим «посмертно» та ін.

Зазначені теми обговорювалися упродовж одного з ранкових прямих етерів Національної телерадіокомпанії України «Суспільне» в рамках телемарафону «Суспільне. Спротив». Телерадіокомпанія уже має конструктивний досвід співпраці з Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка та, зокрема, з кафедрою психології. Так, нещодавно зав. кафедри психології, докторка психологічних наук, професорка Марина Олегівна Орап надавала актуальні психологічні рекомендації загальнонаціональній авдиторії – про те, як правильно психологічно підтримувати комбатантів у їх родинах.

Мені випала нагода звернутися до співгромадян і як психологині, і як доньці ветерана війни в Афганістані, родичці багатьох військових, які воювали та продовжують воювати за високі духовні цінності. Тому висловлюватися було морально та емоційно непросто.

Телемарафон Суспільне. Спротив
Телемарафон "Суспільне. Спротив"

Триває інтерв'ю Наталії Савелюк у прямому етері Суспільне. Спротив
Триває інтерв'ю Наталії Савелюк у прямому етері "Суспільне. Спротив"

У відповідь на запитання ведучих телемарафону намагалася ретранслювати такі основні ідеї:

1) система заохочень – психологічна основа підтримки розвитку особистості та будь-якої її поведінки, починаючи від найпростіших звичок і завершуючи складними моральними діями; це є універсальним явищем;

2) заохочення повинні бути комплексними, як і належна мотивація є одночасно зовнішньою та внутрішньою; також важливо враховувати правило «режимності» – необхідність регулярності та системності заохочень;

3) військові – особлива в різних сенсах категорія громадян, оскільки вони несуть відповідальність за всю країну, а країна – за них, а тому подяки, нагороди, підтримка наших героїв повинні бути дійсно всенародними;

4) рідні військових теж переживають психологічну травматизацію; отож, якщо нагорода вручається посмертно, то важливо враховувати, на якій стадії переживання горя рідними та близькими героя це відбувається;

5) окрім загальних психологічних закономірностей, важливо пам’ятати і про особистісно орієнтований підхід, адже кожен наш захисник є неповторною індивідуальністю зі своїм унікальним життєвим досвідом.

Важко було стримувати сльози упродовж інтерв’ю… Вдячність до наших захисників – безмежна. І, оскільки поняття патріотизму включає в себе не просто любов, а дієву любов, то саме таке активне почуття до українських воїнів ми повинні виявляти й виховувати. Адже маємо щоденні його приклади від наших незламних героїв.

Слава ЗСУ! Слава Україні!

Докторка психологічних наук,

професорка кафедри психології