Учні Тернопільського ліцей №21 - СМШ імені Ігоря Герети відвідали геологічний музей географічного факультету ТНПУ ім.В.Гнатюка (ФОТО)

Учні Тернопільського ліцей №21 -
 СМШ імені Ігоря Герети
відвідали геологічний музей
географічного факультету ТНПУ ім.В.Гнатюка

«Що каміння врешті скаже»

Геологічний музей географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка почав функціонувати у 1991 році і є ровесником незалежної України. Музей створено стараннями професора Й.М.Свинка і має велике пізнавальне значення. Його експозиції використовуються при вивченні геології студентами географічного і хіміко-біологічного факультетів.

Свого часу ми відвідували музей, будучи студентами першого курсу. Геологія мені дуже подобалась, тому і курсову вибрала на тематику, близьку до геології. Працюючи на курсовою, заразом допомогла у проведенні профорієнтаційної екскурсії для гостей нашого факультету.

Організатором екскурсії виступила колишня випускниця нашого факультету, вчителька географії Тернопільського ліцею №21 – спеціалізованої мистецької школи імені Ігоря Герети Ірина Самагала. Екскурсію провів доц. Богдан Гавришок. Розпочалась вона із розповіді про заснування музею та формування колекцій. Огляд експозиції розпочали із відділу ”Історія геологічного розвитку Землі“. Ці теми дітям частково знайомі, але детально це будуть вивчати наступного року і тоді обіцяли прийти ще раз.

Базальт - це не тільки бруківка

Як виглядає друза сірки

Далі ми підійшли до вітрини, що відображає форми знаходження мінералів у природі. Тут ми з екскурсоводом продемонстрував дітям поодинокі кристали та їх зростки, зокрема величезний кристал кварцу та дещо менший - моріону. Увагу дітей привернули друзи сірки, аметисту та галіту, конкреції фосфориту та марказиту. Особливе зацікавлення у дітей викликали кристали піриту та турмаліну, троянди гіпсу та арагоніту. Справді важко зрозуміти як такі чудернацькі форми виникли у природі без участі скульпторів.

Дітей вразила можливість власноруч доторкнутись до зразків та демонстрація окремих фізичних діагностичних властивостей мінералів. Зокрема переконались, що галіт солоний на смак, а кальцит у складі вапняку «закипає» під впливом хлоридної кислоти. Дітей також зацікавило, чому зразки одного і того ж мінералу – гіпсу, виглядають настільки різними.

А гіпс може бути прозорим

Особливо сподобалась лінза маріїного скла (гіпсу пластинчастого). Продовжуючи огляд експозиції, звернули увагу на величезну друзу піщанистого кальциту та на травертини. Останні є унікальними породами, формування яких на півдні Тернопільщини проходить і зараз.

Візит у музей завершився оглядом зразків скам’янілостей у відділі «Палеонтології». Враховуючи вік дітей, Богдан Борисович звернув увагу на окремі найцікавіші експонати. Діти оглянули скам’яніле дерево, відбиток змії, зуби мамонта.

Морські безхребетні викопні і сучасні

Завдяки цій екскурсії розширився світогляд дітей, а я, як майбутній вчитель набула певних навичок роботи з дітьми. Учні залишились приємно вражені побаченим. Такі заходи дозволяють налагодити тіснішу співпрацю університету і школи, нам, студентам, потренуватись використовувати набуті знання, а також популяризувати природничі знання серед підростаючого покоління.

На факультеті

Студентка групи СОГ-31