Студенти факультету філології і журналістики ТНПУ   взяли участь у всеукраїнському проєкті —   антифейковій інтелектуальній грі «НотаЄнота» (ФОТО, ВІДЕО)
Студенти факультету
філології і журналістики ТНПУ
взяли участь у всеукраїнському проєкті
антифейковій інтелектуальній грі
«НотаЄнота»

У середу, 15 березня 2023 року, студенти I-III курсів факультету філології і журналістики Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка долучився до проведення антифейкової інтелектуальної гри «НотаЄнота».

Це всеукраїнський проєкт, який реалізується в межах акселератора проєктів із протидії дезінформації Mediengeist, що імплементується у партнерстві Goethe-Institut Ukraine з науково-популярним медіа Куншт.

Організаторкою та модераторкою інтелектуальної гри була кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри журналістики Олеся Мединська.

Виступ організаторки інтелектуальної гри Олесі Мединської

В антифейковій інтелектуальній грі взяли участь чотири команди: «Ділові котики» (Ж-34),  «Black team» (Ж-14), «Інфомедійно стійкі» (СОУМ-21) та «ДеФактори» (СОУМА-22, СОМПУ-23).  До складу журі увійшли: доц. Оксана Кушнір, доц. Наталія Біла, магістрантки спеціальності 061 Журналістика Тетяна Панченко та Тетяна Ленько.

Робота в командах

На початку гри організаторка Олеся Мединська ознайомила команди з правилами. Учасникам було заборонено користуватися мобільними телефонами та іншими гаджетами для пошуку відповідей. Єдиний ресурс знання та кмітливість команд.

Міркування команд над правильними відповідями

Командне обговорення відповідей

«В умовах російсько-української війни в інформаційному просторі активно артикулюються російські дезінформаційні та пропагандистські наративи. Сьогодні дуже важливо уміти протистояти інформаційній агресії Росії, виявляти інформаційні вкиди, ворожі наративи, які дискредитують українську державу. Місія гри формувати критичне мислення, вміти ідентифікувати в інфопросторі російські пропагандистські та дезінформаційні наративи», зазначила Олеся Мединська.

Спільне фото учасників заходу

Команди кмітливих фейкоборців вирішували антифейкові завдання різного формату та рівня складності. Під час інтелектуальної гри вчилися ідентифікувати фейки, медіаманіпуляцію, діпфейки, на основі практичних кейсів аналізувати фото-, відеосюжети, які поширює країна-агресор, протистояти маніпуляціям та ворожим впливам.

Що таке фейк, пропаганда, маніпуляція?, Яку новомову застосовують російські окупанти щодо України?, Як протидіяти фейковим новинам і дезінформації?, Які якісні джерела інформації? на ті та ще низку інших запитань дала відповідь керівниця гри.

Завершився захід перемогою команди «Black team» (група Ж-14), яка набрала найбільшу кількість балів. Лідеру команди Олеся Мединська вручила диплом переможця і символічну нагороду – херсонського Єнота, якого упродовж гри «визволяли» з російського пропагандистського полону. Інші учасники гри отримали патріотичні наклейки.

«Цей захід виявився не тільки інформативним і повчальним, а ще й цікавим для усіх нас. Я вважаю, що абсолютно кожна людина повинна вміти розпізнавати фейки, дезінформацію, пропаганду, адже дезінформація стала справжньою зброєю у російсько-українській війні»,
зазначила капітан команди «Black team» Вікторія Райца.

«Враження від заходу лише позитивні. Я дуже люблю схожі івенти: ти дізнаєшся безліч нового, цікавого й корисного. Тішить, що форма нашої роботи була саме в командах, адже так ми згуртувалися ще більше, кожна із учасниць проявила себе на всі 100 %», — наголосила капітан команди «ДеФактори» Марія Голинська.

Катерина Магула (команда «Ділові котики») вважає інтелектуальну гру корисною, оскільки активізує учасників, «мізки змінюють напрямок діяльності, плюс самовдосконалення і нові знання завжди в моді».

«Я задоволена, що мала можливість взяти участь у такому заході. У майбутньому була б рада бути присутньою на подібних подіях», закцентувала капітан команди «Інфомедійно стійкі» Катерина Чура.

Вікторія Райца, студентка 1 курсу спеціальності «Журналістика»

Олеся Мединська, к. філол. н., доц.