Факультет мистецтв
Декан: Топорівська Ярослава Володимирівна
кандидат педагогічних наук, доцентЗаступник декана з навчальної роботи:
Баньковський Анатолій Михайлович
заслужений працівник культури України, доцент
Заступник декана з міжнародного співробітництва:Гиса Оксана Андріївнакандидат мистецтвознавства, доцент
Заступник декана з виховної роботи:Ороновська Лариса Дмитрівна кандидат педагогічних наук, доцентЗаступник декана з наукової роботи:Кирея Марія Вікторівнадоктор філософії,асистент кафедри театрального мистецтва
Диспетчер: Марущак Жанна Орестівна
Методист заочної форми навчання: Вовк Світлана Орестівна
Адреса:
вул. В. Винниченка, 10, корп. № 3, каб. 322, м. Тернопіль, 46027
Tелефон: (0352) 53-76-11
Мистецькі колективи
Історія факультету
Підвалини спеціальності „Музичне мистецтво”, на базі якої згодом утворився факультет мистецтв у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка, були закладені 1980 року на факультеті підготовки вчителів початкових класів в умовах двопрофільної спеціальності „Педагогіка і методика початкового навчання з додатковою спеціальністю «Музика» (1980-1992 р.р.) та «Педагогіка і методика початкового навчання з додатковою спеціальністю «Образотворче мистецтво» (1989-2004 р.р.). 1985-1992 роки позначились активними пошуками у напрямку вдосконалення моделі вчителя музики, який повинен був мати широку культурологічну орієнтацію і високий мистецький рівень. В результаті у 1992 році була відкрита нова спеціальність «Музичне виховання», а згодом утворився музично-педагогічний факультет (1993 р.). У 2005 році, в зв’язку з ліцензуванням та першим набором студентів на спеціальність «Театральне мистецтво» і переводом студентів спеціальності «Образотворче мистецтво» на музично-педагогічний факультет, його перейменовано в Інститут мистецтв, а 2013 року – реорганізорвіано у факультет мистецтв.Сьогодні на факультеті навчається 610 здобувачів вищої освіти за 9- ма освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, а саме: в галузі знань 01 Освіта/Педагогіка – 014.13 «Середня освіта (Музичне мистецтво)», 014.12 «Середня освіта (Образотворче мистецтво)», в галузі знань 02 Культура і мистецтво – 021 «Фотомистецтво та візуальні практики», 022 «Графічний дизайн», «Дизайн середовища», 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», 024 «Хореографія», 025 «Музичне мистецтво», 026 «Сценічне мистецтво (Акторське мистецтво)». Також здійснюється підготовка ЗВО другого (магістерського) рівня вищої освіти за 6-ма освітньо-професійними: 014.13 «Середня освіта (Музичне мистецтво)», 014.12 «Середня освіта (Образотворче мистецтво)», 025 «Музичне мистецтво», 022 Дизайн», 026 «Сценічне мистецтво (Акторське мистецтво)», «Режисура івент-проєктів». Окрім цього за освітньо-науковою програмою 025 «Музичне мистецтво» здійснюється підготовка докторів філософії. За спеціальностями «Середня освіта (Музичне мистецтво)», «Музичне мистецтво», «Середня освіта (Образотворче мистецтво)», «Дизайн» навчаються студенти-іноземці на бакалаврському та магістерському рівнях вищої освіти.
Навчальна робота
Фундаментальна підготовка фахівців зосереджена на трьох кафедрах:
- музикознавства та методики музичного мистецтва;
- театрального мистецтва;
- образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання,
Головні напрямки науково-творчої роботи на факультеті зосереджені навколо проблем мистецької освіти, музичної педагогіки, музичної фольклористики, художньо-естетичного розвитку дітей та молоді, мистецтвознавства, музикознавства. Науковий рівень факультету визначає періодичне фахове видання «Наукові записки ТНПУ серія: Музикознавство: традиції та іновації» (головний редактор проф. Ванюга Л.С.), де публікуються матеріали наукових досліджень викладачів, аспірантів, докторантів факультету та інших мистецьких навчальних закладів України і зарубіжжя. На факультеті функціонує науково-дослідна лабораторія «Духовного становлення творчої особистості» (завідувач проф.. Водяний Б.О.), на базі якої розробляється науково-дослідна тема «Організація художньої діяльності, як духовного просвітленя творчої особистості», що отримала номер про державну реєстрацію в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації. Факультет мистецтв співпрацює з Національним педагогічним університетм імені Михайла Драгоманова, Вінницьким державним педагогічним університетом імені Михайла Коцюбинського, Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника, Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка, Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, Харківською академією мистецтв, Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка; в рамках наукового співробітництва та академічної мобільності студентів – з університетом Яна Длугоша в Ченстохові (Польща), За останні роки викладачами факультету опубліковано 4 монографії, 12 навчальних посібників, 2 підручники, яким надано гриф МОН, більше 200 наукових статей у фахових виданнях. На факультеті організовано Всеукраїнські та міжнародні конференції:
- Всеукраїнські фестивалі-конкурси кобзарського мистецтва «Срібні струни» імені Зіновія Штокалка (2006, 2008, 2011, 2018 р. р.).
- Мистецька освіта як чинник людиностановлення (2006 р., 2007 р., 2013 р.).
- Соломія Крушельницька та світовий музичний простір (2007 р.).
- Духовна музика в контексті сучасного хорового виконавства (2008 р),
- Мистецтво у нелінійному просторі (2018, 2023 р. р.).
Виховна робота
Виховна робота на факультеті проводиться відповідно до концепції виховної роботи ТНПУ ім. В. Гнатюка. Серед її основних напрямів:
- проведення тематичних виховних заходів у академічних групах;
- відвідування концертів, театральних вистав, мистецьких виставок;
- організація культурно-просвітницьких та мистецьких програм силами викладачів та студентів факультету;
- відвідування меморіальних музеїв діячів української культури (С. Крушельницька, В. Гнатюк, Л.Курбас);
- традиційні відзначення студентських свят: “Нові імена” (свято першокурсників), дні факультету;
- традиційні святкування ювілейних дат, присвячених митцям України та світової художньої культури.
- мистецькі програми, присвячені річницям від дня народження Тараса Шевченка;
- тематичні програми, приурочені до Всеукраїнських прощ у с. Зарваниця; • презентація “Мистецьких вечорів” у студентському КМЦ “Світлиця”;
- цикли радіо і телевізійних передач: ”Молодіжна Різдвяна вечірка”; ”Мистецькі обрії”; ”Під срібні звуки бандури”; “Колядки”.
- щорічні виставки студентських творчих робіт з живопису, графіки, комп’ютерної графіки, декоративного мистецтва, художнього фото «Вернісаж» та багато інших.