Добра традиція гостьових онлайн-лекцій
німецького професора у ТНПУ
продовжується
Уже доброю традицією стало регулярне проведення паном Альбертом Бушем, професором германістики Ґьоттінґенського університету (Німеччина) за ініціативи і активного організаційного сприяння професора кафедри німецької філології та методики навчання німецької мови Віктора Васильовича Дребета онлайн-лекцій для студентів ОП «Німецька мова та література, англійська мова та література, зарубіжна література» бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти, на яких висвітлюються актуальні філологічні теми, як-то
«Мова як засіб пропаганди» (https://tnpu.edu.ua/news/7819/),
«Мова і політика» (https://tnpu.edu.ua/news/9787/),
«Рекламна комунікація» (https://www.facebook.com/viktor.drebet/posts/pfbid02YUNntjY9MTKhkVraLzSzkrEq5CwJ29ySXFwcSz3gsdo5TDoZ9cSX3iGGTCjkX6mYl).
Тема лекцій, прочитаних професором А. Бушем 20 і 27 листопада 2024 року – «Використання штучного інтелекту для аналізу мови політики». Доповідач на конкретних прикладах фейків російської пропаганди детально висвітлив значення і можливості ШІ, зокрема таких платформ як https://chatgpt.com/ і https://www.perplexity.ai/ для аналізу мови політики, розвінчання дезінформації, яка приховується за на перший погляд позитивними формулюваннями, охарактеризував стратегії і підходи, які використовуються у такому аналізі, показав взаємозв’язок між лінгвістичними категоріями і політичною комунікацією, у якій ці категорії слугують лінгвістичними інструментами для досягнення конкретної комунікативної мети, зокрема й, на жаль, для створення фейків і дезінформації.
Питання лекції 20.11.2024
Питання лекції 27.11.2024
Цікавою частиною лекції був розгляд слабких сторін і проблемних аспектів застосування ШІ для здійсненні зазначеного аналізу, напр., некритичне, поверхневе тлумачення низки понять, відсутність перевірки фактів, відсутність чітких критеріїв оцінки, брак диференційованого підходу, а також генерування штучним інтелектом неіснуючих фактів, «придумування» чогось, чого в реальності не існує.
Сильні сторони і межі ШІ
Під час лекцій проф. А. Буш вдало поєднував теоретичні викладки із елементами семінарських занять, пропонуючи слухачам опрацювати розроблені ним завдання і вправи. Таке поєднання теоретичних і прикладних аспектів суттєво підвищило ККД лекцій, адже дало учасникам можливість закріпити отримані знання на практиці.
Професор Альберт Буш
Особливо слід відзначити запропоновану проф.А.Бушем концепцію курсу самонавчання поводженню з вільно доступними платформами ШІ та їх застосування у навчальному процесі з детально розписаною послідовністю кроків. Ця концепція має чимале прикладне значення і дає можливість студентам і викладачам оволодіти як основоположними теоретичними знаннями, так і практичними компетентностями у використанні функціоналу згаданих платформ.
Під час лекції
Лекції відбувалися у невимушеній, дружній атмосфері, були цікавими і змістовними як для студентів, так і викладачів, багато аспектів викликали жваві дискусії і обговорення і загалом можна чітко констатувати, що вони збагатили слухачів як новими знаннями, так і новими вміннями, корисними для обох сторін навчального процесу – студентів і викладачів.
Під час підсумкового обговорення матеріалів лекцій професору Альберту Бушу були висловлені численні подяки за цікавий і актуальний зміст лекцій, професійний, добре структурований, зрозумілий і доступний стиль викладу, цікаві і пізнавальні завдання і вправи, а також була досягнута домовленість про подальше продовження такої доброї, корисної і потрібної традиції.
Доц. Іван ЯЦЮК,
Завідувач кафедри німецької філології
та методики навчання німецької мови