Факультет фізичного виховання


Декан: 

Омельяненко Володимир Григорович  

кандидат педагогічних наук, доцент 
 

Заступник декана з навчальної роботи:
Боднар Ярослав Богданович  

кандидат наук з фізичного виховання і спорту,  доцент  


Диспетчер: Пастушенчин Наталія Олександрівна


Поштова скринька: tomfv_ternopil@ukr.net


Телефон: (0352) 43 60 80


 

До відома абітурієнтів факультету фізичного виховання 2018 року, 

які подають заяви в електронній формі


На факультеті здійснюється підготовка бакалаврів за такими спеціальностями:


014.11 Середня освіта (Фізична культура) в дипломі буде записана кваліфікація "Вчитель фізичної культури"


При поданні електронної заяви необхідно в електронному кабінеті зазначити:


Галузь:    Освіта/Педагогіка


Освітньо-кваліфікаційний рівень:    Бакалавр


Спеціальність: Середня освіта (далі УВАГА!!! – необхідно вибрати Фізична культура).


До участі у конкурсі на зарахування до ТНПУ ім.В.Гнатюка допускаються лише ті абітурієнти, які склали творчий залік з оцінкою не нижче 101 бала (зараховано). Бал за творчий залік не враховується у конкурсному відборі, який буде відбуватися за трьома сертифікатами ЗНО – українська мова і література, біологія, історія України або географія.Творчі заліки Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка проводяться в  декілька сесій з 01 лютого по 20 липня 2018 року (згідно розкладу).


Розклад проведення творчих заліків:

16 березня 2018 року;

19 квітня 2018 року;

18 травня 2018 року;

15 червня 2018 року;

19 липня 2018 року.

Початок вступного випробування 11.00 година.


017 Фізична культура і спортв дипломі буде записана кваліфікація "Тренер з обраного виду спорту" (наприклад, з баскетболу або з футболу та інше).


При поданні електронної заяви необхідно в електронному кабінеті зазначити:


Галузь:    Освіта/Педагогіка


Освітньо-кваліфікаційний рівень:    Бакалавр


Спеціальність: Фізична культура і спорт


Для участі в конкурсному відборі необхідно подати в приймальну комісію сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури та біології, а також виконати спортивні нормативи творчого конкурсу.Історія факультету


Факультет фізичного виховання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка один із найстаріших педагогічних факультетів в Україні. Він був створений у 1957 році при Дрогобицькому педагогічному інституті, у 1959 році переведений до Кременецького педагогічного інституту, а рівно через десять років разом з цим навчальним закладом факультет змінив прописку на тернопільську. Шістдесятирічний досвід роботи факультету має у своїй історії розвитку факти, якими може пишатися його колектив.


За час існування факультетом було підготовлено понад 5200 вчителів фізичної культури. Вони щорічно поповнюють колективи навчальних закладів освіти Тернопільської та інших областей України. Серед них багато відомих вчителів, які досягли значних успіхів на освітянській ниві і нагороджені державними відзнаками. Добре відомий нині досвід роботи заслуженого вчителя України І.В.Присяжнюка, вчителів Г.Г.Покиданця, А.П.Герасименка, П.Я.Депутата, В.Д.Кирилюка, Л.В.Бейби та інших. Чимало випускників факультету займають керівні посади у сфері фізичної культури і спорту – О.В.Бірюков начальник Тернопільського обласного відділення комітету з фізичного виховання та спорту, заслужений працівник фізичної культури і спорту України; В.М.Ігнатенко заступник начальника Тернопільського обласного відділення Національного олімпійського комітету України.


Серед відомих тренерів України з різних видів спорту також є випускники факультету. Це заслужені тренери України Новохатько Володимир Данилович (боротьба), Лосєв Анатолій Лукич (боротьба), Казмірчук Володимир Гаврилович (легка атлетика), Смечук Ярослав Іванович (легка атлетика), Сніжок Богдан Михайлович (велоспорт), Семираз Олег Володимирович (легка атлетика), Баламутов Олег Володимирович (боротьба), Назарчук Віталій Іванович (боротьба), Геращенко Тетяна Вікторівна (гімнастика), Бойко Ярослав Петрович (футбол), Починок Ігор Мирославович (біатлон), Клочко Павло Петрович (біатлон); Вовчанський Іван Федорович (волейбол). Заслужені працівники фізичної культури і спорту України Шиян Богдан Михайлович, Грабовенко Василь Наумович, Авраменко Володимир Григорович, Бірюков Олександр Володимирович. Провідні спортивні клуби області теж очолюють випускники факультету – Грабовенко Василь Наумович старший тренер жіночої гандбольної команди «Педуніверситет», Віктор Туркула і Вовчанський Іван Федорович тренери волейбольної команди «Галичанка»; Білоус Ігор Васильович старший тренер баскетбольного клубу «Тернопіль», головним тренером футбольної команди «ФК Тернопіль» є заслужений працівник освіти Василь Петрович Івегеш.


На факультеті зростали й удосконалювали майстерність відомі спортсмени:


Балахонова Анжела заслужений майстер спорту, учасниця ХХVІІ Олімпійських ігор, срібний призер чемпіонату світу, чемпіонка Європи, переможець Кубка Європи. Рекордсменка світу 1998 та Європи 1997—1999. Володарка Кубка Європи серед молоді 1995, Кубка Європи 1997, Кубка Європи серед клубів 1998, чемпіонка Європи у закритих приміщеннях і на повітрі (1998), срібна призерка чемпіонату світу 1999, багаторазова чемпіонка України 1996—2001.

Нагороджена Орденом «За заслуги» 3-го ступеня (1998), Орденом княгині Ольги 3-го ступеня (1999).


Вірастюк Роман майстер спорту міжнародного класу, учасник ХХVІ, ХХVІІ і ХХVІІІ Олімпійських ігор призер чемпіонатів та Кубків Європи; 4-ох разовий срібний призер кубка Європи 1994, 1995, 1999.2001 років, чемпіон Європи серед клубів 2002 (ЛК ПОРТО), трьох разовий срібний призер Всесвітніх військових ігор 1995, 1999, 2003 років, 17-ти разовий чемпіон України і 8-ми разовий володар кубка України.


Дольний Тарас майстер спорту міжнародного класу з біатлону, чемпіон Всесвітньої універсіади, учасник XVII зимових Олімпійських ігор, чемпіонатів світу.


Зозуля Віра майстер спорту міжнародного класу, учасниця ХХVІІ, ХХVІІІ і ХХІХ Олімпійських ігор; срібна призерка чемпіонату Європи з легкої атлетики серед ветеранів у змаганнях зі спортивної ходьби на дистанції 5000 м (2014, Ізмір, Туреччина).


Страхоцька Галина МСМК, бронзовий призер Кубка світу, багаторазова чемпіонка колишнього СРСР, України, переможець міжнародних змагань;


Підгрушна Олена чемпіонка світу, багаторазова чемпіонка Європи, переможниця і призерка етапів Кубка світу з біатлону, учасниця XXI і золота медалістка ХХІІ зимових  Олімпійських ігор. На чемпіонаті світу 2013 року здобула 3 медалі: золоту в спринті, срібну в естафеті і бронзову в гонці переслідування.


Шкварло Іван майстер спорту міжнародного класу (2006), найкращий гравець чемпіонату світу (2007), чемпіон Європи серед спортсменів із наслідками ДЦП (2006, Ірландія), бронзовий призер чемпіонату світу з футболу (2007, Бразилія). Чемпіон Літніх Паралімпійських ігор 2008 року і кращий бомбардир цих ігор, срібний призер Літніх Паралімпійських ігор 2012 року, кавалер ордену «За заслуги ІІ ступеню».


Підручний Дмитро  майстер спорту міжнародного класу, неодноразовий чемпіон та призер чемпіонатів України, призер Кубку світу, чемпіон та призер зимової Універсіади-2013 в італійському Трентіно, призер чемпіонатів Європи з біатлону, учасник та призер етапів кубка світу з біатлону, учасник ХХІІ зимових Олімпійських ігор. На 8 етапі Кубку світу з біатлону у фінському Контіолахті (2017 р.) Дмитро у складі збірної виборов для України бронзову нагороду.


Трачук Володимир - двоєборець, учасник ХХ і XXI зимових  Олімпійських ігор;


Писаренко Людмила – біатлон, учасниця ХХІ зимових Олімпійських ігор.

Серед наших випускників є відомі бізнесмени Харатин І., Ковалик В. і Демкура Т (Amway); депутати Верховної Ради України Бойчук В., Побер І., обласної та міської рад, спортивні журналісти, які з вдячністю визнають, що саме навчання на факультеті сформувало їх як особистостей. 

 


На факультетi здiйснюється пiдготовка фахiвцiв за такими освiтньо-квалiфiкацiйними рiвнями:


·         бакалавр середньої освіти – термін навчання 4 роки, кваліфікація вчитель фізичної культури;

·         бакалавр фізичної культури і спорту - термін навчання 4 роки, кваліфікація тренер з обраного виду спорту;

·         бакалавр спеціальної освіти  – термін навчання 4 роки, кваліфікація вчитель-реабілітолог;

·         магістр середньої освіти – термін навчання 1 рік 4 місяці, кваліфікація викладач фізичного виховання;

·         магістр спеціальної освіти – термін навчання 1 рік 4 місяці, кваліфікація викладач фізичної реабілітації і валеології;

 


Про факультет


Для реалізації освітньо-кваліфікаційних програм добре обладнані лекційні аудиторії, комп’ютерні класи, навчальні кабінети та лабораторії, спортивні зали, легкоатлетичний манеж, стадіон, ігрові майданчики. Усі навчальні приміщення забезпечені сучасним інвентарем та приладами.

На факультеті склалася чітка система і традиції удосконалення спортивної майстерності студентів, підготовки їх до участі в спортивних змаганнях різного рівня. Кафедрами здійснюється цілеспрямований відбір талановитої в спортивному плані молоді, підтримується тісний зв’язок із ДЮСШ області і міста, суміжних областей, проводяться семінари та наради тренерів з різних видів спорту, налагоджена співпраця із спортивними товариствами та клубами.

В навчальний процес впроваджуються останні досягнення педагогічної науки, нові освітні технології. На кафедрах плідно працюють науково-методичні семінари з проблем педагогіки вищої школи та фізичного виховання учнівської молоді, студентські наукові гуртки та проблемні групи. Багато випускників факультету захистили дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата і доктора наук і працюють на факультеті фізичного виховання.

На факультеті створений і функціонує навчально-методичний комплекс: спортивно-педагогічний ліцей – факультет. Кожного року 15-20 випускників Тернопільського спортивно-педагогічного ліцею поступають на факультет фізичного виховання. Більшість з них добре навчаються і є гідним поповненням збірних команд університету з різних видів спорту. Зараз навчальний процес з фахових дисциплін забезпечують чотири кафедри, на яких працюють 2 доктора наук і 35 кандидатів наук, що становить 75% від загальної кількості викладачів.

 


Навчальна робота


Навчальна робота спрямована на підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів “бакалавр” і “магістр” за кваліфікацією – вчитель фізичної культури, тренер з обраного виду спорту, фахівець з фізичної реабілітації.

Підготовка фахівців як на денній, так і на заочній формах навчання, здійснюється за державним замовленням та на контрактній основі. Останніми роками стабілізувався план прийому на перший курс. Ліцензований обсяг становить 155 осіб. Сьогодні на стаціонарі і заочному відділенні навчається близько 500 студентів. Навчальний процес забезпечують три фахові кафедри, на яких працює 19 штатних викладачів. З них два доктори наук, професора і 28 кандидатів наук, доцентів.

На факультеті створена відповідна навчально-матеріальна база, яка дозволяє здійснювати належну підготовку фахівців галузі знань фізичне виховання, спорт і здоров’я людини. Для проведення занять з спеціальних теоретичних дисциплін обладнані лекційні аудиторії, навчальні кабінети, комп’ютерні класи.

Навчально-матеріальна база для проведення занять зі спортивно-педагогічних дисциплін включає: спеціалізовані спортивні зали зі спортивних ігор, рухливих ігор і музритміки, спортивної боротьби, гімнастики, легкоатлетичний манеж, стрілецький тир, стадіон з футбольним полем, біговими доріжками та легкоатлетичними секторами, ігрові майданчики, поле для метання молота, диска та гранати. У розпорядженні факультету – університетська бібліотека, читальні зали, студентська їдальня, санаторій-профілакторій, спортивно-оздоровчий табір.

Для розвитку навчально-матеріальної бази передбачається найближчим часом реконструювати стадіон, легкоатлетичний манеж, побудувати навчально-спортивний корпус. На факультеті здійснюється значна робота щодо методичного забезпечення навчального процесу. Згідно нових освітньо-професійних програм оновлені тексти лекцій та плани семінарських занять з фахових дисциплін. Створені фонди довготривалих завдань для самостійної роботи студентів.

Викладачами факультету підготовлені і видані підручники і методичні посібники з теорії і методики фізичного виховання (проф.Б.М. Шиян, доц. І.О.Омельяненко), гімнастики (доц.. А.В. Огнистий), легкої атлетики (доц.. В.Д. Єднак, В.М. ), фізіології спорту (доц.. В.Г. Омельяненко), анатомії людини та інші. У навчальний процес впроваджуються останні досягнення педагогічної науки, нові освітні технології, комп’ютерна техніка. Значна увага на факультеті приділяється організації індивідуальної роботи зі студентами. З кожної навчальної дисципліни кафедрами конкретизовані зміст, обсяг, час і місце проведення цієї роботи. Розроблені відповідні методичні поради для студентів, визначені форми контролю та вимоги до змісту і обсягу знань, які вони повинні засвоїти.

 


Наукова робота


Наукова діяльність кафедр факультету зосереджена на проблемах оптимізації процесу фізичного виховання у системі освіти. Для проведення наукових досліджень на факультеті створені міжкафедральна наукова лабораторія, а у школах міста – філіали кафедр.

Кафедри факультету підтримують тісні творчі зв’язки з провідними вищими навчальними закладами освіти та науково-дослідними центрами: Київським національним університетом фізичного виховання, Харківським державним педуніверситетом, інститутом інноваційних технологій і змісту навчання МОН України, з науковими центрами та профільними вищими закладами освіти Польщі, Румунії, Молдови. За результатами наукових досліджень щорічно проводяться факультетські наукові конференції викладачів та студентів.

Періодично, раз на три роки, факультет проводить Всеукраїнську наукову конференцію. У конференції 2016 року взяли участь науковці майже зі всіх регіонів України. Видано відповідний збірник матеріалів цієї конференції. За останні п’ять років викладачами факультету підготовлено та видано чотири монографії, понад 45 методичних посібників та розробок, понад 200 статей. Лише у 2016 році обсяг опублікованих праць склав 145 друкованих аркушів.

На кафедрах плідно працюють науково-методичні семінари з проблем педагогіки вищої школи та фізичного виховання учнівської молоді, студентські наукові гуртки та проблемні групи. Практично всі студенти факультету охоплені науковою та навчально-дослідницькою роботою, а це вагомий чинник у формуванні високоосвіченого, творчого фахівця. Щорічно найкращі з них беруть участь у Всеукраїнських олімпіадах з фізичного виховання, а окремі стають переможцями або призерами.

У 1993 році був зроблений перший набір до нашої аспірантури за спеціальністю “Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення”. Успішно закінчили аспірантуру і захистили кандидатські дисертації 35 випускників факультету і більшість з них поповнили професорсько-викладацький склад факультету. Зараз навчається в аспірантурі університету три випускники факультету.

Чільне місце у науково-методичній роботі посідають різні форми співпраці факультету з органами освіти, зокрема, участь викладачів кафедр в учительських конференціях, семінарах та нарадах; вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду вчителів та тренерів ДЮСШ; запрошення передових учителів до проведення навчально-методичної роботи зі студентами; підготовка науково-методичних рекомендацій та участі їх у наукових конференціях з проблем фізичного виховання школярів.

 


Виховна робота


У професійній підготовці майбутніх фахівців важливе значення має виховна робота. Здійснюється вона як у процесі навчальних занять, так і в позанавчальний час і спрямована на всебічний розвиток особистості студента, на виховання у студентів високих моральних якостей майбутнього спеціаліста, національної самосвідомості, високої культури.

У проведенні виховної роботи позбуваємося старих авторитарних, адміністративно-примусових форм і методів, орієнтуємося на педагогічне співробітництво викладача і студента. Насамперед студенти залучаються до планування, організації та проведення виховних заходів. Тому виховна робота організована за принципом “кафедра – курс”, тобто кафедра проводить її серед студентів (від першого курсу до випуску) у тісній співпраці зі студентським активом.

Найбільш поширеними формами виховної роботи є диспути, конференції, зустрічі з досвідченими вчителями фізичної культури та тренерами ДЮСШ, ветеранами праці, екскурсії та інше. Накопичено значний досвід в організації і проведенні тижнів кафедр і факультету, що стали традиційними. За програмою цих тижнів проводяться такі заходи, як зустрічі студентів та їх батьків з викладачами факультету, виставки творчих робіт студентів, особистих бібліотечок спортивно-педагогічної літератури, спортивних нагород студентів, спортивні вікторини, конкурси, змагання з різних видів спорту. Культурно-масова робота на факультеті здійснюється згідно з планом виховних заходів спрямованих на формування всебічно розвинутого громадянина України. Серед основних культурно-масових заходів слід відзначити: «Посвяту в студенти», дні студента, «від серця до серця», конкурс «Феєрія краси», фото-квести, свято «Козацькі забави», благодійні ярмарки, зустрічі студентів з керівництвом університету та представниками правоохоронних органів, спортивні змагання.

В академічних групах щорічно обираються старости груп та їх заступники, профорги. З числа активістів сформовано студентський деканат, студентську раду та профбюро факультету. Студенти беруть активну участь у засіданні вченої ради факультету.

Студентам створені належні умови для дозвілля та відпочинку. Вони активні учасники спортивних вечорів, вечорів відпочинку, художньої самодіяльності, студенти беруть активну участь в організації та проведенні зустрічей з провідними учителями фізичної культури, тренерами з різних видів спорту, у підготовці і проведенні щорічних тижнів кафедр та факультету.

 


Спортивно-масова робота


Спортивна підготовленість є складовою майбутньої професійної педагогічної діяльності вчителя фізичної культури. За час існування факультету створилась конкретна система і традиції підвищення спортивної майстерності студентів, підготовки команд і спортсменів до участі в змаганнях різного рівня з окремих видів спорту. У цьому напрямку організовані заняття груп підвищення спортивної майстерності студентів більше як з десяти видів спорту. Цими заняттями охоплені всі студенти факультету. Навчально-тренувальні заняття проводять досвідчені викладачі.

Кафедри факультету тісно співпрацюють зі спортивними товариствами і клубами міста та області. Чимало студентів високої спортивної кваліфікації тренується у спортивних клубах міста, які створюють їм усі умови для росту спортивних результатів і участі в змаганнях республіканського, європейського і світового рівнів. Цій групі студентів, за їх бажанням, надається можливість навчатися за індивідуальним графіком.

Поряд з навчально-тренувальними заняттями студенти факультету беруть участь у численних університетських спортивно-масових заходах. Більшість з них є традиційними. Зокрема, це спартакіада першокурсників, спартакіади факультету та університету, легкоатлетичні кроси, туристичні походи, естафети по житлових масивах міста, турніри з різних видів спорту. Переможці та призери університетських змагань виступають у національних та міжнародних чемпіонатах з різних видів спорту. Зараз на факультеті навчається чимало студентів, які достойно презентують факультет на республіканських і міжнародних змаганнях:Порохняк Роман чемпіон Європи з гирьового спорту 2016 року.

Адамішин Віталій – друге місце на чемпіонаті світу з панкратіону (Анталія, Туреччина) і перше місце з панкратіону на чемпіонаті України.

Підгрушний Андрій - бронзовий призер чемпіонату України з біатлону; учасник чемпіонату світу серед юнаків.

Стребкова Наталія – чемпіонка України в бігу на 3000 м з перешкодами, учасниця чемпіонату Європи з кросу. 

Карюк Іван  - чемпіон України серед юніорів (штовхання ядра), учасник чемпіонату світу серед юніорів, член національної збірної України.

Шилівський Олександр - чемпіон України серед юніорів (штовхання ядра).

Більчак Оксана - чемпіонка України серед юніорів у бігу на 800 м.

Павлик Іванна - чемпіонка України з важкої атлетики та інші студенти.


Футбольна команда факультету фізичного виховання – неодноразовий чемпіон Всеукраїнської футбольної асоціації  студентів України, чемпіон Європи серед студентів у 2010 році, бронзовий призер чемпіонату Європи 2011 року. Протягом останніх років 5 гравців цієї команди в складі збірної команди  України виступали на Всесвітній універсіаді, а студент Василь Чорний став чемпіоном універсіади.

Гандбольна жіноча команда факультету фізичного виховання «Педуніверситет –Енерго» срібний призер чемпіонату  України 2016 року (вища ліга). Золоті медалі у вищій лізі команда виборола в сезоні 2013-2014 року, а в сезоні 2014-2015 року команда «Педуніверситет-Енерго» приймала участь у чемпіонаті України серед команд суперліги і посіла сьоме місце.

Волейбольна чоловіча команда факультету фізичного виховання у сезоні 2011-2012 року виборола І місце у чемпіонаті України серед вищих навчальних закладів, а також неодноразово ставали призерами цих змагань.

Щорічно 5–7 студентів стають майстрами спорту. Близько 20 студентів є кандидатами та членами збірних команд України з різних видів спорту. Кафедрами здійснюється цілеспрямований відбір спортивно обдарованої молоді завдяки налагодженій співпраці з ДЮСШ, спортивними товариствами та клубами міста і області, суміжних областей, проводяться семінари та наради тренерів з різних видів спорту.

 


Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (095) 565-38-98 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси