Кафедра теорії і методики олімпійського та професійного спорту 


Завідувач кафедри
 
Ладика Петро Ігорович  
доцент, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, майстер спорту України


Диспетчер: 
Олійник Наталя Омельянівна


Поштова скринька:
kaftmops@tnpu.edu.ua

 
Фото кафедри ТМОПС

Метою діяльності кафедри є формування у майбутніх фахівців з олімпійського та професійного спорту належних професійних якостей, вміння нарощувати, систематизовувати й ефективно використовувати свій фаховий потенціал, реалізовуватися у професійній сфері. 

Сьогодні на кафедрі працює 11 викладачів:

             
 Іваськів Степан Михайлович
Єднак Валерій Дмитрович  
Ладика Петро Ігорович
Шандригось Віктор Іванович
Корнієнко Сергій Миколайович               
Кузь Юрій Степанович   
 Васірук Михайло Степанович  
Станіслав Теодозійович Сапрун
викладачі-сумісники:
 І.С.Данилюк,  
Клапоущак Ігор Данилович
 А.В. Івегеш. 

На факультеті кафедра забезпечує викладання таких дисциплін

 • Легка атлетика з методикою викладання
 • Лижний спорт з методикою викладання
 • Плавання з методикою викладання
 • Олімпійський спорт
 • Професійний спорт
 • Інваспорт
 • Основи теорії і методики спортивного тренування
 • Туризм з методикою викладання
 • Краєзнавство
 • Методика спортивно-масової роботи з легкої атлетики
 • PR-технології у спорті
 • «Спорт для всіх» в системі фізичного виховання
 • Загальна теорія підготовки спортсменів
 • Теорія і методика викладання обраного виду спорту
 • Боротьба та методика її викладання
 • Теорія і методика викладання атлетизму
 • Основи самозахисту
 • Спортивно-педагогічне удосконалення (вільна боротьба, легка атлетика).


Кафедра теорії і методики олімпійського та професійного спорту є випусковою і відповідає за професійну підготовку бакалаврів та магістрів за спеціальністю 017 – Фізична культура і спорт та здійснює професійну підготовку на спеціальностях: 014.11 – Середня освіта (Фізична культура), 016 – Спеціальна освіта (Фізична реабілітація).

Основними напрямками досліджень викладачів кафедри є: вдосконалення системи професійно-педагогічної підготовки фахівців галузі фізичного виховання та спорту; оптимізація процесу підготовки спортсменів; актуальні проблеми вдосконалення фізичних якостей спортсменів різних видів спорту; актуальні проблеми теорії і практики Олімпійської освіти; теоретико-методичні аспекти підготовки спортсменів; місце та значення загальної фізичної підготовки у навчально-тренувальному процесі спортсменів різного віку; удосконалення фахової підготовки студентів факультету фізичного виховання у процесі занять атлетизмом; удосконалення системи підготовки спеціалістів з легкої атлетики; туристичний потенціал культурної спадщини Поділля; науково-методичні основи багаторічної техніко-тактичної підготовки у вільній боротьбі.

Колективом кафедри за підтримки і сприяння ректорату університету, з метою підвищення якості підготовки фахівців проводиться робота з покращення матеріально-технічної бази кафедри і обладнання лабораторій і аудиторій, закріплених за нею, удосконалення методик і заходів викладання дисциплін, виконання курсових робіт, навчально-методичного забезпечення, покращення якісного складу професорсько-викладацького складу, розширення навчальних площ і аудиторного фонду кафедри, використання на всіх етапах навчання і викладання сучасної обчислювальної техніки із відповідним програмним забезпеченням. 

Кафедра володіє значною матеріально-технічною базою. Навчальний процес проводиться в загальних аудиторіях університету, тематичних аудиторіях кафедр та спеціалізованих аудиторіях і лабораторіях за напрямками. Аудиторії достатньою мірою оснащені технічними засобами навчання (в т. ч. комп’ютерною технікою, проекторами, відеомагнітофонами та ін.) та навчально-лабораторним обладнанням і приладами.

Аудиторний фонд кафедри теорії та методики олімпійського та професійного спорту складається з легкоатлетичного манежу, стадіону, полів для метань, двох майданчиків для спортивних ігор, двох тенісних кортів, двох ігрових залів, залу гімнастики, залу аеробіки, залу спортивної боротьби, залу атлетичної гімнастики, лижної бази, 3 аудиторій для лекційних та практичних занять, 3 комп’ютерних класів, двох викладацьких аудиторій. Для інтенсифікації учбового процесу на кафедрі широко використовуються новітні технічні засоби і технології навчання, основу яких складають інтегральні комп’ютерні технології. Співробітниками кафедри проводиться значна робота з покращення навчального та науково-методичного забезпечення. Викладачами кафедри виготовлено 10 навчально-методичних стендів і більше 40 одиниць унаочнень (у вигляді плакатів, моделей тощо), розроблені електронні версії методичного забезпечення і методичної документації для основної більшості дисциплін, закріплених за кафедрою. Всі напрями навчання забезпечені методичними розробками. Видані методичні вказівки до вивчення дисциплін (теоретичних курсів), до проходження педагогічної, виробничої, переддипломної практик, виконання лабораторних, практичних і індивідуальних самостійних робіт та ін. 80 % матеріалів з предметів кафедри занесені у програму «Moodle».

З усіх навчальних дисциплін викладачами кафедри видані навчально-методичні посібники, розроблені інтерактивні навчально-методичні курси.

Наукові інтереси викладачів спрямовані на удосконалення професійно-педагогічної підготовки спеціалістів з дисциплін кафедри, методики тренування юних спортсменів в циклічних видах спорту та підготовку спортсменів в олімпійському та професійному спорті, розробку модельних характеристик юних легкоатлетів на різних етапах їх спортивної підготовки, професійну підготовку фахівців з фізичної культури і спорту, теорію і методику спортивного тренування, вільну боротьбу. Результатами наукової роботи викладачів кафедри є навчально-методичні посібники, наукові статті, тези доповідей на наукових конференціях, конгресах, семінарах. Кафедрою створені умови для студентської наукової роботи. Функціонують два студентських наукових гуртки, чотири проблемні групи. Студенти щорічно виступають з доповідями на звітній науковій конференції університету, публікуються статті й тези в “Студентському науковому віснику”. За результатами досліджень вони готують курсові та магістерські роботи. 

Викладачі кафедри тісно співпрацюють з Вроцлавською Академією фізичного виховання (Польща). З метою підвищення свого науково-методичного рівня у 2003–2005 рр. викладачі проходили стажування на базі даного вузу. У 2018 р. викладачі кафедри проходили стажування в м. Ченстохов (Польща).

Активною є студентська спортивно-масова робота: регулярно проводяться першості факультету з легкої атлетики, легкоатлетичного кросу та ЗФП. Традиційною стала Першість з легкої атлетики серед студентів ЗВО Західного регіону України. Змагання проводяться з 1998 р. у перші середу–четвер жовтня. У цих змаганнях беруть участь студенти 15 вузів із 8 міст України (понад 150 учасників). Тренування спортсменів здійснюється в групах підвищення спортивної майстерності з усіх видів легкої атлетики, лижних гонок, біатлону, плавання, туризму та веслування, вільної та греко-римської боротьби, атлетизму та гирьового спорту. Кафедра співпрацює з дитячими спортивними школами міста та області, спортивними товариствами, відділами фізичної культури і спорту Тернопільської міської ради, організовує та проводить спортивно масові заходи міста та області.

Зараз на кафедрі навчається чимало талановитих спортсменів:

Порохняк Роман - чемпіон Європи з гирьового спорту 2016 року.

Адамішин Віталій – друге місце на чемпіонаті світу з панкратіону (Анталія, Туреччина) і перше місце з панкратіону на чемпіонаті України.

Підгрушний Андрій – бронзовий призер чемпіонату України з біатлону; учасник чемпіонату світу серед юнаків.

Стребкова Наталія – чемпіонка України в бігу на 3000 м з перешкодами, учасниця чемпіонату Європи з кросу. 

Карюк Іван  - чемпіон України серед юніорів (штовхання ядра), учасник чемпіонату світу серед юніорів, член національної збірної України.

Шилівський Олександр – чемпіон України серед юніорів (штовхання ядра).

Більчак Оксана – чемпіонка України серед юніорів у бігу на 800 м.

Павлик Іванна – неодноразова чемпіонка України з важкої атлетики, учасниця чемпіонату Європи (2016).

Гуменюк Михайло – неодноразовий чемпіон і призер чемпіонатів і кубків України з важкої атлетики, чемпіон ХІІІ літньої Універсіади України з важкої атлетики (2017)

Ісрафілов Руслан – МСУ, ІІ м. чемпіонату України (2016); ІІ м. Кубку Європейських чемпіонів (2016) та 6 м. Кубку світу (2018) з греко-римської боротьби.

Наконечна Анастасія – МСУ, неодноразова чемпіонка і призерка чемпіонатів і кубків України з пауерліфтингу; ІІ м. чемпіонату Європи (2017) та 8 м. чемпіонату світу з пауерліфтингу серед молоді.

Бубен Тарас – МСУ, неодноразовий чемпіон і призер чемпіонатів і кубків України з пауерліфтингу; ІІ м. чемпіонату України з жиму лежачи, виконав норматив МСУМК.

Белоцький Олександр – МСУ, призер чемпіонату і кубку України з греко-римської боротьби.

Коляденко Ірина – ІІІ м. чемпіонату світу серед молоді з вільної боротьби (2018); ІІІ м. чемпіонату світу серед дорослих до 23 років з вільної боротьби (2018). Виконала норматив МСУМК.

Єднак Тетяна – МСУ з веслування на байдарках і каное, багаторазова чемпіонка України, член національної збірної команди України.

 

Про кафедру

Для проведення навчально-тренувальних занять є власний стадіон, манеж, лижна база, зал силової підготовки, зал боротьби, туристична кімната. З усіх навчальних дисциплін викладачами кафедри видані навчально-методичні посібники, розроблені інтерактивні навчально-методичні курси. Наукова робота

Наукові інтереси викладачів спрямовані на удосконалення професійно-педагогічної підготовки спеціалістів з дисциплін кафедри, методики тренування юних спортсменів в циклічних видах спорту та підготовку спортсменів в олімпійському та професійному спорті, розробку модельних характеристик юних легкоатлетів на різних етапах їх спортивної підготовки, професійна підготовка фахівців з фізичної культури і спорту, теорія і методика спортивного тренування, вільна боротьба. Результатами наукової роботи викладачів кафедри є навчально-методичні посібники, наукові статті, тези доповідей на наукових конференціях, конгресах, семінарах.Кафедрою створені умови для студентської наукової роботи. Функціонують два студентських наукових гуртки, чотири проблемні групи. Студенти щорічно виступають з доповідями на звітній науковій конференції університету, публікуються статті і тези в "Студентському науковому віснику". За результатами досліджень вони готують курсові, дипломні та магістерські роботи. 

Міжнародна співпраця

Кафедра тісно співпрацює з Вроцлавською Академією фізичного виховання (Польща). З метою підвищення свого науково-методичного рівня у 2003-2005 роках викладачі проходили стажування на базі даного вузу. Результатом співпраці стала публікація ряду статей та навчально-методичних розробок.

Спортивно-масова робота

Активною є студентська спортивно-масова робота: регулярно проводяться першості факультету з легкої атлетики, легкоатлетичного кросу та ЗФП. Традиційною стала Першість з легкої атлетики серед студентів ВНЗ Західного регіону України. Змагання проводяться з 1998 року у перші середу-четвер жовтня. В цих змагання приймають участь студенти 15 вузів із 8 міст України (понад 150 учасників).Тренування спортсменів здійснюється в групах підвищення спортивної майстерності (ПСМ) з усіх видів легкої атлетики, лижних гонок, біатлону, плавання, туризму та веслування, вільної та греко-римської боротьбі, атлетизму та гирьового спорту. Кафедра співпрацює з дитячими спортивними ДЮСШ міста та області. Спортивними товариствами відділами фізичної культури і спорту Тернопільської міської ради, організовує та проводить спортивно масові заходи міста та області. Організовує традиційну відкриту першість з легкої атлетики західного регіону України.Випускниками кафедри були: Легка атлетика: - учасники Олімпійських ігор та чемпіонатів світу: Р.Вірастюк (1996,2004) штовхання ядра, В.Зозуля (2000, 2004) - спортивна ходьба, А.Балахонова (2000) - стрибки із жердиною. - рекордсмени світу О.Бабовал - біг 2000м перешкодами у закритих приміщеннях. - неодноразові чемпіони та призери чемпіонатів СРСР та України: О.Семираз (стрибки у довжину), А.Кармелюк (стрибки у висоту), І.Твардовський (біг 3000м перешкодами) Велосипедний спорт: - учасник чемпіонату світу: Страхоцька Г.М. - учасники чемпіонату світу серед юніорів: М.Сандуляк, Н.Фігурська. Олена Підгрушна (біатлоністка, заслужений майстер спорту України, чемпіонка Олімпійських ігор у Сочі, чемпіонка світу, 5-разова чемпіонка Європи, переможниця і призерка етапів Кубка світу з біатлону. З 25 березня 2014 по 8 квітня 2015 — заступник Міністра молоді та спорту України). Дмитро Підручний біатлоніст, чемпіон та призер Зимової універсіади, призер чемпіонатів Європи з біатлону, учасник та призер етапів кубка світу з біатлону, учасник Олімпійських ігор у Сочі).

 1. Солтан Наталія – біг 3000 м з/п Чемпіонат Європи серед молоді 10-12.07.2015 р  м.Таллінн 11 м. Чемпіонат України 23-25.07.2015 р. м. Кіровоград – 2 м.  Чемпіонат Європи з кросу 13.12.2015 р. Франція – 22 м. Універсіада України – 16.05 2015 р м. Харків – 2 м.
2. Крук Сергій –стрибок у довжину Чемпіонат Європи серед молоді 10-12.07.2015 р  м.Таллінн 12 м. Командний чемпіонат України 31.01-1.02.2015 р. м. Запоріжжя – 1 м. Чемпіонат України 4-6.06.2015 м. Київ – 2 м.
3. Панасюк Іван – метання диску Чемпіонат України м. Мукачево – 3 м. Універсіада України 16-18.05.2015 р. м. Харків 2 м.
4. Ралько Оксана біг 400 м Універсіада України 16-18.05.2015 р. м. Харків 2 м. Зимовий кубок України 20-21.02.2015 р м. Київ – 3 м
5. Олійник Наталія біг 10000 м  Чемпіонат України з бігу на 10000 м 25.04.2015 рм. Черкаси – 3 м. Універсіада України – 16-18.05 2015 р м. Харків – 4 м.
6. Стефанишин Христина – стрибок у висоту Командний чемпіонат України серед юніорів 24-25.05. 2015 р м. Кіровоград -2 м. Чемпіонат України серед юніорів 15-16.06.2015 р м. Харків – 3 м. Універсіада України 16-18.05.2015 р. м. Харків 5 м.
7. Корюн Іван – штовхання ядра. Юнацький чемпіонат України 25-26.10. 2015 р м. Луцьк – 1 м.
8. Більчак Оксана – біг 800 м Юнацький чемпіонат України 25-26.10. 2015 р м. Луцьк – 1 м.
Підготовлено:
МС – 2 чол. – Крук С, Панасюк І..
КМС  - 6 чол.  – Олійник Н.,  Петелін С. Цебринський О.., Стефанишин Х., Хома О., Карсюк І.

На заняттях з легкої атлетики 
На заняття х з легкої атлетики На заняття х з легкої атлетики
На заняттях з легкої атлетики

На заняттях з плавання
На заняттях з плавання

На змаганнях зі спортивного туризму
На змаганнях зі спортивного туризму

Туристичний сплав по р. Дністер

Туристичний сплав по р. Дністер

На змаганнях з боротьби
На змаганнях з боротьби

Заняття з лижного спорту
Заняття з лижного спорту
Заняття з лижного спорту

Історія кафедри

Створена в 1976 р. та йменувалась кафедрою легкої атлетики.  Першим завідувачем був старший викладач В. І. Прокопенко (1976–1977 р.р.). Згодом керівництво кафедрою здійснювали: доцент М. О. Губернаторов (1977–1978 рр.), кандидат педагогічних наук, доцент В. Б. Шпитальний (1978–1990 р.), кандидат педагогічних наук, доцент Є. М. Петренко (1990–1992р.), кандидат педагогічних наук, доцент С. М. Іваськів (1992–2003 р., 2014–2018 р.), кандидат педагогічних наук, доцент Єднак В.Д (2003–2014), з 2018 в. о. завідувача кафедрою є кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент П. І. Ладика. 

У 2005 році, в зв’язку з відкриттям на факультеті нової спеціальності «Олімпійський і професійний спорт», кафедру перейменовано у кафедру теорії і методики олімпійського та професійного спорту. 

Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси