Завідувач кафедри: Задорожна Ірина Павлівна
доктор педагогічних наук, професор
Заступник завідувача кафедри з навчальної роботи:
кандидат філологічних наук, доцент
Старший лаборант: Даниленко Оксана Олександрівна
Інженер: Горобець Олексій Петрович
Контакти:
mail: kaf_anglmov@tnpu.edu.ua
Наша сторінка Facebook
Задорожна Ірина Павлівна – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри
Бабій Людмила Богданівна – кандидат філологічних наук, доцент
Гарасим Тетяна Олегівна - кандидат філологічних наук, викладач
Гупка-Макогін Надія Ігорівна - кандидат педагогічних наук, асистент
Дацків Ольга Павлівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Дзюбіна Оксана Ігорівна – кандидат філологічних наук, асистент
Довбуш Ольга Іллівна – кандидат філологічних наук, доцент
Зубрик Андріана Романівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Клименко Анатолій Олегович – кандидат педагогічних наук, доцент
Кондратьєва Тетяна Богданівна – кандидат філологічних наук, доцент
Ладика Ольга Володимирівна – кандидат філологічних наук, доцент
Левчик Наталія Стефанівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Миколів Марія Володимирівна – асистент
Нацюк Мар’яна Богданівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Олійник Ірина Дем’янівна – кандидат філологічних наук, доцент
Остапчук Ірина Ігорівна - кандидат філологічних наук, викладач
Серняк Оксана Михайлівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Чорній Раїса Петрівна – кандидат філологічних наук, доцент
Шепітчак Валентина Анатоліївна – кандидат педагогічних наук, викладач
Шонь Олена Богданівна – кандидат філологічних наук, доцент
Шуляк Ірина Михайлівна – кандидат філологічних наук, викладач
Ярема Оксана Богданівна – кандидат філологічних наук, доцент
Навчальна робота кафедри
Кафедра англійської філології та методики навчання англійської мови є випусковою для студентів англійського відділення факультету іноземних мов і забезпечує навчальний процес:
- на першому (бакалаврському) рівні – спеціальність 014 Середня освіта (Мова і література (англійська));
- на другому (магістерському) рівні – спеціальності 014 Середня освіта (Мова і література (англійська)), 035 Філологія. Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська (англійська мова і література).
Колектив кафедри забезпечує викладання дисциплін з галузей лінгвістики, літературознавства і методики навчання іноземних мов на бакалаврському та магістерському рівнях вищої освіти:
Колектив кафедри здійснює керівництво:
- педагогічною практикою студентів IV курсу,
Колектив кафедри забезпечує викладання циклу фахових дисциплін на третьому (освітньо-науковому) рівні (підготовка доктора філософії) – для аспірантів спеціальностей 014 Середня освіта та 011 Освітні, педагогічні науки.
У межах ключових дисциплін розроблено та впроваджено у навчальний процес електронні мультимедійні комплекси у системі «Moodle», які дають можливість навчатися дистанційно.
Проф. Задорожна І.П. є членом редакційних колегій трьох наукових фахових видань:
- журналу «Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Педагогіка»,
- журналу «Іноземні мови»,
Викладачі кафедри та аспіранти працюють над виконанням науково-дослідної роботи «Теорія і практика навчання іноземних мов у закладах освіти різних типів» (державний реєстраційний номер 0118U003128, наук. керівник – д. пед. н., проф. І.П.Задорожна).
При кафедрі діє науково-дослідна лабораторія «Міжкультурна англомовна комунікація: лінгвометодичні студії», основними науковими напрямами якої є дослідження лінгвістичних та методичних аспектів міжкультурної і кроскультурної комунікації в межах англомовного дискурсу.
Кафедра співпрацює з профільними кафедрами провідних ЗВО України:
- Київського національного лінгвістичного університету,
Кафедра англійської філології та методики навчання англійської мови на основі договорів про співпрацю, а також на основі загальноуніверситетських угод здійснює міжнародне співробітництво через науково-творчу співпрацю із зарубіжними навчальними закладами. Кафедра бере участь у різноманітних професійних тренінгах та проектній діяльності. Так, викладачі кафедри (проф. Задорожна І.П., викл. Гарасим Т.О., доц. Довбуш О.І., асист. Дзюбіна О.І., доц. Ладика О.В., викл. Шепітчак В.А., доц. Ярема О.Б.) є учасниками проекту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» від IREX.
У 2007 році на кафедрі працював Річард Абрахам (школа Грейвні, Лондон, Велика Британія). У 2017-2018 рр. на кафедрі працювала стипендіат програми Fulbright (English Teaching Assistants) Тейлор Джонсон.
Кафедрою разом з волонтерами Корпусу Миру було організовано навчальний табір Camp Lead University Ternopil, що тривав з 19 по 22 червня 2019 року в ТНПУ та зібрав більше 40 учасників-освітян з різних регіонів нашої країни.
Викладачі кафедри проходять стажування в закордонних ЗВО:
- доц. Олійник І. Д. – стажування за програмою обміну «Інновації в освіті: ВНЗ». The Council of International programs, USA, Open World program (Вашингтон, США, жовтень 2014)
У рамках міжнародної співпраці викладачі кафедри беруть участь у програмах стажування у Вищій лінгвістичній школі м. Ченстохова (WSL) (Республіка Польща):
Науково-дослідна робота студентів
Тематика студентської науково-дослідної роботи охоплює актуальні питання сучасних філологічних та методичних досліджень і представлена роботою 11 проблемних груп, в яких беруть участь як викладачі, так і студенти: Методика формування іншомовної комунікативної компетентності (проф. Задорожна І.П.); Лінгвокультурний простір художньої літератури (доц. Чорній Р.П); Колективні технології навчання іноземних мов (доц. Серняк О.М.); Лінгвостилістичний аспект дослідження англомовних різножанрових текстів (викл. Гарасим Т.О.); Література Англії і США: компаративний підхід (доц. Довбуш О.І.); Формування вмінь аудитивної компетентності студентів вищого навчального закладу (доц. Зубрик А.Р.); Синтаксична інтерференція у процесі навчання англійської мови (викл. Шепітчак В.А.); Основи мережевої лінгвістики: питання меметики і сугестії (доц. Ярема О.Б.); Основи гендерної комунікації в медіапросторі (асист. Дзюбіна О.І.); Лінгвокультурологічні дослідження (доц. Ладика О.В.); Теоретичний і прикладний синтаксис (викл. Остапчук І.І.).
Результатом спільної наукової роботи викладачів кафедри та студентів є виступи кращих студентів 3-4 курсів та магістрантів на щорічній студентській науковій конференції ТНПУ ім. В. Гнатюка, всеукраїнських студентських наукових конференціях; публікації студентських наукових розвідок у виданні факультету іноземних мов ТНПУ ім. В. Гнатюка «Студентський науковий альманах».
Студенти англійського відділення проходять стажування в закордонних ЗВО в межах різних міжнародних програм: Програма подвійного диплома (Україна та Польща), Програма «Еразмус» (м. Клагенфурт, Австрія, Румунія), беруть участь у міжнародних конкурсах та обмінах.
Контингент студентів англійського відділення є уже інтернаціональним, оскільки здобувати фах приїхали студенти з Бразилії, Китаю та Ірану, а також викладачі кафедри здійснюють наукове керівництво аспірантами з Греції.
Виховна робота
Невід’ємною частиною студентського життя університету загалом та кафедри зокрема стало проведення наставниками академічних груп та викладачами кафедри тематичних українських та англійських заходів.
У рамках популяризації української культури та патріотичного виховання проводяться круглі столи присвячені «Пам’яті Героїв Небесної Сотні», навчально-пізнавальні поїздки рідним краєм студентів і наставників академічних груп, майстер-класи з писанкарства, солодкі ярмарки з благодійною метою, участь в університетських квестах та спільних організаційних подіях.
Особливого поширення набуває спільний студентсько-викладацький мистецький проект, присвячений святкуванню Дня народження Т.Г. Шевченка (Конкурс власного патріотичного вірша та пісні; Шевченківські читання: «Об’єднаймося ж, брати мої» (читання власних перекладів віршів Т.Шевченка англійською мовою); презентація студентської поезії-присвяти поету-пророку Т. Г. Шевченку; конкурс «Цвіт вишиванки»).
Вивчення англомовної культури є цікавим для студентів завдяки традиційним проведенням тижнів та тематичних днів кафедри, студентських флешмобів, театральних дійств, проведенням свят, літературних квестів, поетичних вечорів та інших заходів.
Активним учасником культурно-мистецьких заходів на факультеті та в університеті є викладацький вокальний колектив «Donna» (керівник – доц. Левчик Н.С.). Студенти також мають змогу креативити у тематичних гуртках – DIY (hand-made), танцювальному та театральному.
Впродовж багатьох років на кафедрі працює студентський англомовний театр (керівник доц. Дацків О.П.) та студентський театр факультету іноземних мов «Театральний спектр» (керівник доц. Серняк О.М.), які поповнили свій репертуар новими театральними постановками:
«Різдвяна коляда» («Christmas Carol») (за твором Чарльза Діккенса);
«Чарівні хлібці» («Witches’ Loaves») (вистава за твором О.Генрі);
«Моя ясна пані або Пігмаліон» («My Fair Lady or Pygmalion» (вистава англійською мовою за твором Бернарда Шоу);
«The Trimmed Lamp» (вистава за твором О.Генрі),
«My Fair Girlfriend» або «Гойдалки кохання» (a Trivial Comedy about not Trivial Things) за мотивами п'єси Дж.Б.Шоу «Пігмаліон»,
«За Двома Зайцями» за мотивами п’єси Михайла Старицького,
«Why Do We Study?», «That’s what friends are for».
Кафедра активно залучена у профорієнтаційну роботу. Щороку викладачі кафедри проводять майстер-класи, семінари та воркшопи з учнями шкіл м. Тернополя та області. Кожної весни постійним є проведення заходу «Open House» для учнів 10-11 класів за участі волонтерів Корпусу Миру. Кафедра є також постійним учасником наукових пікніків та «Гостин у ТНПУ», що є платформою для комунікації з майбутніми абітурієнтами.
Адаптація до університетського життя у студентів-першокурсників полегшується завдяки посвяті, що проводиться у вересні-жовтні як виїзний захід, а також щорічній мотиваційній зустрічі з магістрантами «How not to Waste Your Master’s».
Доброю традицією на факультеті іноземних мов стала спільна з Клубом Ротарі м. Тернопіль благодійна акція «Подаруй дітям віру в добро та казку», яка триває уже шостий рік поспіль. Викладачі і студенти факультету співпрацюють та допомагають вихованцям Новосільського обласного спеціального навчально-виховного комплексу.
Історія кафедри
Історія кафедри бере початок з 1993 року, коли було створено факультет іноземних мов, а також кафедру англійської мови та методики її викладання, яку очолила канд. філол наук, доц. Валігура О. Р. У 1998 році внаслідок поділу кафедри було утворено кафедру практики англійської мови (з 2009 р. – практики англійської мови та методики її викладання), яку очолювали канд. пед наук, доц. Курант Л. С. (у 1998–2004 рр.), канд. пед. наук, доц. Задорожна І. П. (у 2004–2007, 2010–2018 рр.), канд. філол наук, доц. Шонь О. Б. (у 2007–2010 рр.), а також кафедру англійської філології на чолі з доц. Валігурою О. Р. (у 1998–2006 рр.), доц. Лісійчук Т. П. (у 2006–2008 рр.), проф. Морською Л. І. (у 2008–2018 рр.).
У лютому 2018 р. з метою оптимізації кафедру практики англійської мови та методики її викладання об’єднано з кафедрою англійської філології та перейменовано у кафедру англійської філології та методики навчання англійської мови.