Кафедра психології

кафедра психології

Завідувач:   Орап Марина Олегівна                      доктор психологічних наук, професор

Диспетчер: Власюк Надія Іванівна

Електронна пошта: pschool2024@ukr.netСоціальні мережі:  https://www.facebook.com/tnpupsychologybusiness/ Адреса: вул. М. Кривоноса, 2, каб. 72, м. Тернопіль, 46027

Презентація про кафедру 

Сьогодні на кафедрі психології працюють:

доктори наук, професори

          Кікінежді Оксана Михайлівна

          Орап Марина Олегівна
          Савелюк Наталія Михайлівна


Кандидати психологічних наук, доценти

          Мешко Олександр Іванович

          Широкорадюк Лілія Анатоліївна

          Кізь Ольга Богданівна

 кандидат психологічних наук, викладач Вовк В.О.

Старший лаборант Власюк Надія Іванівна


Освітня діяльність

Освітньо-виховний потенціал кафедри психології є досить потужним та багатоманітним. Сьогодні науково-педагогічними працівниками кафедри психології викладаються дисципліни психологічного циклу як для всіх педагогічних і непедагогічних спеціальностей університету, так і професійно спрямовані навчальні дисципліни для майбутніх психологів бізнесу і управління. Зокрема:

Психологія 

Загальна психологія

Вікова і педагогічна психологія

Дитяча психологія

Загальна психологія з практикумом 

Основи психодіагностики

Психологія дитячої творчості

Етнопсихологія

Соціальна психологія

Основи професійного здоров’я 

Основи професійного зростання 

Психологія і педагогіка вищої школи  

Стрес-менеджмент 

Психологія ігор

Медіапсихологія 

Психологія мас 

Гендерна психологія

Гендерна соціалізація дитини дошкільного віку

Актуальні проблеми дитячої психології

Психолого-педагогічний супровід розвитку дитини

Психологія бізнесу і управління 

Психологія маркетингу і реклами

Психологія спілкування у бізнесі і управлінні 

Методологія і практика бізнес-тренінгів

Психологія HR діяльності і рекрутингу

Командний та індивідуальний коучинг

Теорія і практика консультування в бізнесі і управлінні 

Психологія віртуального середовища і кібербезпеки 

Психодіагностика в сфері бізнесу і управління 

Основи психотерапії 

Психологія HR менеджменту

Psychology of business and management

Psychology of marketing and advertising

Psychology of communication in business and management

Methodology and practice of business trainings

Psychology of HR activities and recruiting 

Team and individual coaching in business 

Theory and practice of consultancy in business and management

Psychodiagnostics in the field of business and management 

фото_кафедра психології

Висококваліфікований творчий колектив однодумців вдало поєднує академічну й університетську науку, окреслює проблемне поле досліджень у новітніх напрямках гуманітарного знання, зокрема, ґендерної психології (О.М.Кікінежді, О.Б.Кізь); психології бізнесу та управління (М.О.Орап, Н.М.Савелюк, Я.Є.Кальба, В.О.Вовк), психолінгвістики (М.О.Орап, Н.М.Савелюк); суб’єктно-вчинкового підходу (Я.Є.Кальба, Л.А.Широкорадюк); психології особистісно-професійного зростання педагога (О.І.Мешко). Наукові дослідження членів кафедри потужно втілюються у реалізації наукового осягнення кафедральної теми “Теорія і практика підготовки конкурентоспроможних фахівців до  здійснення психологічного супроводу бізнес діяльності”.

Викладачі кафедри психології мають практичний досвід роботи за спеціальністю: Орап М.О., Широкорадюк Л.А., Вовк В.О. є сертифікованими психологами-консультантами у методі позитивної психотерапії Wiesbaden Academy of Psychotherapy (2017); та сертифікованими психотерапевтами у методі позитивної психотерапії (2023). Кальба Я.Є. - сертифікований гештальт-терапевт, член Національної асоціації гештальт терапевтів України (2016). Савелюк Н.М - сертифікований тренер в методі психодрами (2020), психосоматики (2020). Кізь О.Б. - сертифікований психолог-тренер Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні (2010), сертифікований тренер-консультант когнітивно-поведінкової терапії в моделі резильєнтності (2022).


Викладачі кафедри володіють іноземними мовами, що підтверджено сертифікатами рівня В2 (Орап М.О., Савелюк Н.М., Кікінежді О.М., Вовк В.О., Кізь О.Б.) та викладають навчальні дисципліни англійською мовою.

У 2021 році кафедрою психології розроблено та впроваджено у освітній процес нову освітньо-професійну програму «Психологія бізнесу і управління» на бакалаврському та магістерському рівнях вищої освіти (денна і заочна форма навчання). 

https://tnpu.edu.ua/about/public_inform/akredytatsiia%20ta%20litsenzuvannia/osvitni_prohramy/bakalavr/fpp/opp_053_b.php

https://tnpu.edu.ua/about/public_inform/akredytatsiia%20ta%20litsenzuvannia/osvitni_prohramy/magistr/fpp/opp_053_b.php


Програма спрямована на підготовку конкурентоздатних фахівців-психологів економіко-управлінського профілю, що володіють методологією наукового дослідження, сучасними інформаційними технологіями в галузі психології бізнесу і управління, здатностями здійснювати психологічний супровід у сфері бізнесу та управління, а також самоосвіту та професійне самовдосконалення.

Освітня програма характеризується оптимальним поєднанням навчальних дисциплін циклу професійної і практичної підготовки, що дозволяє здійснювати підготовку фахівців з ґрунтовною теоретико-практичною підготовкою, здатних до психологічного супроводу професійної діяльності у сфері бізнесу та управління, а також до самостійного створення програми дослідження актуальних психологічних проблем у сфері бізнесу і управління.

З цією метою розроблена і ефективно реалізується наскрізна програма практичного навчання студентів за ОПП “Психологія бізнесу і управління”, яка передбачає проходження практики у кожному семестрі (для магістерського рівня вищої освіти): 1) проєктна практика (4 кредити), психолого-консультаційна практика (6 кредитів), науково-педагогічна практика (9 кредитів). У сукупності з підготовкою та публічним захистом магістерських робіт та атестаційним екзаменом практична підготовка передбачає 25 кредитів. Для студентів бакалаврського рівня вищої освіти передбачено: 1) навчальна (ознайомлювальна) практика (7 кредитів), 2) діагностико-дослідницька практика (8 кредитів), 3) консультативно-корекційна практика (10 кредитів), 4) консультативно-тренінгова практика (10 кредитів). У сукупності з підготовкою та публічним захистом бакалаврських робіт та комплексним державним екзаменом з психології практична підготовка бакалаврів передбачає 42 кредити.

З 2022 року на ОПП “Психологія бізнесу і управління” навчаються студенти з КНР, викладання здійснюється англійською мовою. 

Практичну цінність отриманих знань забезпечує і тісна співпраця кафедри психології із стейкхолдерами та потенційними роботодавцями, які долучаються до обговорення і удосконалення освітнього процесу на усіх рівнях – від обговорення змін у змісті викладання до проведення лекцій і воркшопів для студентів спеціальності «Психологія бізнесу і управління».Симбіоз науки і практики – для оптимальної організації вищої освіти: засідання програмної ради в ТНПУ (ФОТО) (tnpu.edu.ua) https://tnpu.edu.ua/news/9892/

http://tnpu.edu.ua/news/6522/

https://tnpu.edu.ua/news/9263/

http://tnpu.edu.ua/news/7828/ 

https://tnpu.edu.ua/news/9314/

http://tnpu.edu.ua/news/6427/  

https://tnpu.edu.ua/news/7353/

https://tnpu.edu.ua/news/9377/


Стейкхолдери та потенційні роботодавці також є керівниками баз практичної підготовки студентів ОПП Психологія бізнесу і управління бакалаврського та магістерського рівня вищої освіти.


Викладачі кафедри психології постійно вдосконалюють свої професійні компетенції у межах обов'язкового та додаткових міжнародних та українських стажувань і курсів підвищення кваліфікації, зокрема:

- Masaryk University, Czech Republic - “Quality of higher education. Transformation of Faculties of Education and Pedagogical Universities for XXI century";

- Університет прикладних наук Анхальт (Hochshule Anhalt, HSA) – «Digital future: blended learning»;

- Куявський університет (м. Влоцлавек, Республіка Польща) - «Організація освітнього процесу в галузі педагогічних та психологічних наук в Україні та країнах ЄС»;

- Європейський гуманітарний університет (м. Вільнюс, Литва) - «Psychological education with a gender focus in Lithuania»;

- Венеціанський університет Ка Фоскарі (Венеція, Італія) - «Управління науковими та освітніми проєктами: міжнародний досвід»;

- Ягелонський університет та центр розвитку кар’єри ГО «Соборність» міжнародне стажування за програмою «Фандрейзинг та організація проєктної діяльності в навчальних закаладах: Європейський досвід».


У відповідь на виклики повномасштабної війни та зростаючий попит на послуги у сфері психічного здоров'я викладачі кафедри пройшли різні професійно спрямовані курси для підвищення кваліфікації, зокрема, в Українському інституті когнітивно-поведінкової терапії, Львівському психоаналітичному інституті ментального здоров’я, Всеукраїнському центрі по роботі з втратою, Центрі здоров’я та розвитку сім’ї з метою ознайомлення і практичогое вправляння у збереженні ментального здоров’я особистості у кризових ситуаціях.


В межах напряму роботи кафедри із забезпечення академічної мобільності викладачі кафедри активно долучаються до участі в Міжуніверситетському лекторії, а також організовують гостьові лекції знаних в Україні психологів-науковців та відомих бізнесменів-практиків.


В межах програми міжнародної академічної мобільності студенти магістерського і бакалаврського рівнів вищої освіти ОПП «Психологія бізнесу і управління» здобувають освіту також в Uniwersytet Humanistychno-Przyrodniczy у м.Ченстохово, Польща.



Наукова діяльність

Кафедра психології активно здійснює наукову роботу. За період з 2019 по 2023 рік викладачами опубліковано 27 статей у виданнях, що індексуються у  наукометричних базах Scopus і Web of Science; 50 статей у наукових фахових видання України, 13 одноосібних та колективних Міжнародних монографії та 20 одноосібних та колективних монографії в Україні. Повний перелік публікацій - за посиланням  https://docs.google.com/document/d/1I4T09ay-_LjrsBzDihS1DORWqhgY46KM/edit?usp=sharing&ouid=117542576527281143679&rtpof=true&sd=true


Науково-дослідницька діяльність викладачів кафедри знайшла своє відображення в оригінальності наукових пошуків та апробації власних концептуальних тем у межах реалізації низки міжнародних грантів і проєктів від МФ «Відродження» (1999–2000 рр.), Посольств Канади, США (2001–2004 рр.) та Фінляндії (2015 р.), ЄС–ПРООН (2009–2011 рр.), офісу Ради Європи в Україні (2013–2015 рр.), Програми розвитку фінансового сектору (USAІD/FINREP-ІІ) (2015 р.); у розробці освітньо-тренінгових програм та інтегрованих курсів для вчителів-практиків; написанні підручників для закладів загальної середньої освіти, монографій, наукових статей, навчально-методичних посібників, психологічних практикумів; діяльності студентських проблемних груп; керівництві магістерськими роботами, кандидатськими і докторськими дисертаціями (Н.Чміль, Н.Акімова, О.Кізь, В.Кіт, Р.Чіп, І.Шульга).

З 2022 року кафедра психології здійснює наукове теоретико-практичне дослідження у межах затвердженої кафедральної теми “Теорія і практика підготовки конкурентоспроможних фахівців до  здійснення психологічного супроводу бізнес діяльності” (Зареєстрована в УкрІНТЕІ, державний реєстраційний номер  0122U001874).

Метою теоретико-практичного дослідження проблеми конкурентоспроможності є створення потужного теоретичного методологічного фундаменту та практичного втілення шляхів, методів і засобів формування конкурентоспроможного фахівця-психолога.

В межах наукового осягнення кафедральної теми кафедрою психології було організовано і проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Теорія і практика підготовки конкурентоспроможного фахівця як вектор освітніх парадигм» (29-30 вересня 2022 року, м.Тернопіль). У конференції взяли участь більш як 110 психологів – науковців теоретиків і практиків, які обговорили широкий спектр актуальних питань та сучасних тенденцій в організації професійної підготовки конкурентоспроможних фахівців у закладах освіти в умовах повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну. http://tnpu.edu.ua/news/7695/ 

Зусиллями викладачів кафедри проведено шість Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт з напрямку «Ґендерні дослідження» (2006–2011 рр.), сім всеукраїнських та сім міжнародних науково-практичних конференцій (2000–2020 рр.). Проведено низку науково-практичних конференцій у співпраці з іншими закладами вищої освіти, зокрема:

-  ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми реалізації адаптаційного потенціалу особистості в сучасних умовах життєдіяльності» (16-17 листопада 2023 року),  проведена спільно з Донецьким національний університет ом імені Василя Стуса;

- Міжнародна науково-практична конференція «Розвиток національної свідомості та національної ідентичності особистості у воєнний та повоєнний періоди», проведена спільно з Рівненським державним гуманітарним університетом (29-30 листопада 2023 року);

- Всеукраїнська науково-практична конференція студентів та молодих вчених «Молодь у сучасній психології», проведена спільно з Сумським державним педагогічним університетом імені А.С.Макаренка (20 квітня 2023 року);

- І Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Актуальні проблеми сучасної психології у вимірах війни і миру: проблеми, досвід, нові концепції та перспективи», проведена спільно з Донецьким національний університет ом імені Василя Стуса, (18-19 травня 2023 року);

- ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція «Особистість у кризових умовах та критичних ситуаціях життя», проведена спільно з Сумським державним педагогічним університетом імені А.С.Макаренка (22-23 лютого 2024 року).

Викладачі кафедри психології активно беруть участь у Міжнародних та Всеукраїнських науково-практичних конференціях з психології. За період 2019 - 2023 року викладачі кафедри взяли участь у 76 Міжнародних конференціях (в Україні та за кордоном) та 23 Всеукраїнських науково-практичних конференціях. Повний перелік конференцій - за посиланням.https://docs.google.com/document/d/1XEAblgYXJg2LuluoU9J-2c2aAxGPjLyG/edit?usp=sharing&ouid=117542576527281143679&rtpof=true&sd=true 

Дослідницька робота членів кафедри втілюється та реалізується шляхом участі у вітчизняних та міжнародних науково-дослідних проєктах. Так, професор Орап М.О. у 2020 році успішно взяла участь у міжнародному проєкті "Transformation of Faculties of Education and Pedagogical Universities for XXI century" в Університеті Масарика (Чеська республіка). Професор кафедри психології О.М.Кікінежді є відповідальним виконавцем НДР на замовлення МОН України: «Психолого-педагогічні механізми створення ґендерно-справедливого середовища для дітей та молоді у контексті реалізації Концепції Нової української школи» (реєстраційний номер 0119U100477 (2019–2021 рр.). Професори кафедри психології Кікінежді О.М. та Савелюк Н.М. є учасницями польсько-українського проєкту «Зміцнення прихильності людей до волонтерства для біженців з України. Мотивація волонтерів та наміри волонтерства – роль психологічних та соціальних факторів» за підтримки Фундації польської науки та спільно з SWPS Університетом соціальних і гуманітарних наук (Польща, м. Варшава), Львівським національним університетом імені Івана Франка та Інститутом психології ім. Г.С. Костюка НАПН України

З 2024 року викладачі кафедри психології є відповідальними виконавцями проєкту ERASMUS+  Boosting University Psychological Resilience and Wellbeing in (Post-) War Ukrainian Nation / BURN (101129379) (2024 - 2026) (Орап М.О., Вовк В.О.). 

Кафедра психології є організатором круглих столів, науково-методичних семінарів для психологів Тернопільщини з метою надання психологічної підтримки і методичної допомоги психологам, вчителям та соціальним працівникам закладів середньої освіти.

 https://tnpu.edu.ua/news/7353/ 

https://tnpu.edu.ua/news/9725

https://tnpu.edu.ua/news/7056/; /https://tnpu.edu.ua/news/8676/?fbclid=IwAR1S4yy0uTDYkx2-tEDYgIlkcIQNscv7m6xVk900XPwl1j1RI8SXVkIOy8A;  

а також методичної і психологічної допомоги сім'ям військовослужбовців,  https://biznesoblast.com/regions/te/69716/?fbclid=IwAR3xI1M9N7RR5FuyhZjYaN2eZ9hPywTbPSx8HL3mgHmE5U1ATfSZvaXmp9U; державним службовцям ЗМІ про нас. Науковці ТНПУ провели семінар для державних службовців щодо стратегій подолання кризових ситуацій (tnpu.edu.ua) 

На базі кафедри психології з 2021 року функціонує Центр ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ ім. В. Гнатюка (керівниця – Кізь Ольга Богданівна, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри психології; співкерівниця – Кікінежді Оксана Михайлівна, докторка психологічних наук, професорка кафедри психології). Основною метою діяльності Центру є розробка, експериментальне обґрунтування та проведення фундаментальних і прикладних ґендерних досліджень у контексті державної політики, спрямованої на досягнення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в усіх сферах життєдіяльності українського суспільства.

Центр ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ ім. В. Гнатюка (tnpu.edu.ua) 

Викладачі кафедри психології активно здійснюють спільну науково-дослідну діяльність з студентами-майбутніми психологами бізнесу і управління. У 2023 році створено студентський науковий гурток «АГОН», керівниця – професор кафедри психології Савелюк Н.М. Гурток функціонує в межах реалізації комплексного наукового дослідження кафедри психології ТНПУ – «Теорія і практика підготовки конкурентоспроможних фахівців до здійснення психологічного супроводу бізнес-діяльності». 

«Агон»: на факультеті педагогіки і психології ТНПУ офіційно стартували «наукові психологічні змагання» (ФОТО) (tnpu.edu.ua) 

Наукові дослідження, котрі виконані слухачами під керівництвом викладачів, неодноразово ставали переможцями як обласного, так і всеукраїнського етапів конкурсу наукових робіт.


Виховна і громадська діяльність

У 2022 році кафедрою зініційовано та успішно зреалізовано спільний з КУТОР «Центр навчально-методичного та матеріально-технічного забезпечення закладів освіти області» профорієнтаційний та навчально-методичний проєкт – Психологічна школа «Пізнай себе» (впродовж лютого-травня 2022 року та лютого-квітня 2023 року). Відтоді Психологічна школа стала регулярною і щорічною, гуртує випускників шкіл, які намагаються віднайти свій життєвий шлях. Завершення психологічної школи відбувається офлайн, у вигляді науково-методичного семінару для освітян області. 

Кафедра регулярно активно бере участь у загальноуніверситетських заходах, зокрема, Свято посвяти в першокурсники, День факультету, Дні відкритих дверей, Крайовий форум освітян. Викладачі кафедри взяли активну участь у психологічному медіа-шоу «Менталіка», організованому магістром ОПП «Психологія бізнесу і управління» Соломією Вершигорою http://tnpu.edu.ua/news/7531/ 

Науково-педагогічні працівники кафедри активно здійснюють виховну роботу із студентами. Кафедра регулярно ініціює і проводить «Школи здоров’я» спільно з Всеукраїнською ГО «Разом проти раку» та Тернопільською ГО «Амазонки Тернопілля», на якому психологи, лікарі-онкологи піднімають важливі питання збереження фізичного і ментального здоров’я та профілактику онкологічних захворювань. Меті організації безпечного освітнього середовища слугують також організовані викладачами кафедри психології тренінги та вебінари, спрямовані на формування сексуальної культури, протидії психологічному та сексуальному насильству, мобінгу та ейджизму. 

Кафедра психології бере активну участь у загальноміських наукових та соціальних заходах, зокрема, відзначення Дня захисту дітей

https://tnpu.edu.ua/news/7385/

https://tnpu.edu.ua/news/8716/ 

та Наукових пікніках, https://tnpu.edu.ua/news/8676/ на яких члени кафедри психології потужно представляють університет, факультет та ОПП «Психологія бізнесу і управління». 

афедра психології_3

Початок повномасштабного вторгнення росії в Україну спричинив до появи нових напрямків роботи кафедри психології – проведення науково-методичної роботи з освітянами області з метою організації освітньої діяльності в умовах війни. Викладачі кафедри проводять лекції, семінари та тренінги для різних категорій фахівців 

https://tnpu.edu.ua/news/7120/

https://www.facebook.com/TE.SQE/posts/pfbid0FReX3F8LjoekhYuKtKtLJz5nHRpvuoYvrKFk4Rm4s7fkGHfXHoV4GSL2TFYE4uThl

ЗМІ про нас. Науковці ТНПУ провели семінар для державних службовців щодо стратегій подолання кризових ситуацій (tnpu.edu.ua) 

Випускники кафедри психології за ОПП “Психологія бізнесу і управління” магістерського рівня вищої освіти працевлаштовані за спеціальністю - працюють, зокрема, у Психологічній службі ТНПУ імені Володимира Гнатюка, HR-менеджерами у бізнес-компаніях, психологами у психологічних службах організацій, психологами у закладах освіти різного рівня та медичних закладах. Найбільш активні студенти стають стейкхолдерами освітньої програми та беруть активну участь в удосконаленні освітнього процесу. 


Історія кафедри

Кафедра психології як окрема структурна одиниця Тернопільського державного педагогічного інституту існує з вересня 1983 року. Її утворено шляхом функціонального поділу кафедри педагогіки і психології з виділенням в окрему кафедру викладачів, які читали лекції та проводили семінарсько-лабораторні заняття з дисциплін психологічного циклу.

Першим завідувачем кафедри психології був доцент О.М.Степанов (1983–1988 рр.). Олександр Максимович – автор-упорядник першої Психологічної енциклопедії в Україні (2006 р.), де систематизовано у термінах і поняттях основні знання з понад 80 психологічних дисциплін, відомості про багатьох провідних вітчизняних і зарубіжних ученихпсихологів. Значну увагу приділено теоретичним засадам основних наукових напрямів, течій і шкіл, методам обробки експериментальних даних, розкриттю використовуваних у психології термінів і понять інших наук, які отримали в ній нове тлумачення. Серед основних праць О.М.Степанова – навчальні посібники з психології для студентів педагогічних університетів: «Основи психології і педагогіки» (у співавторстві з М.Фіцулою) (2003 р., 2006 р., 2007 р.), «Методологічні й теоретичні проблеми психології» (2007 р.), «Педагогічна психологія» (2010 р.) тощо. Основним завданням кафедри на початковому етапі її створення стало розробка заходів, спрямованих на підвищення якості психологічної підготовки майбутніх вчителів. З цією метою викладачами кафедри було створено навчально-методичний комплекс кафедральних дисциплін, розроблено методичне забезпечення семінарських занять і лабораторних практикумів із загальної та вікової і педагогічної психології.

Упродовж наступних шістнадцяти років (1988–2004 рр.) кафедрою керував кандидат педагогічних наук, доцент Р. Хмурич, який зумів значною мірою піднести її науковий потенціал: вісім викладачів захистили кандидатські дисертації, стали доцентами, приєдналися до наукової спільноти, що характеризується міцними й тривалими традиціями викладання та науковими дослідженнями. Роман Миронович був ініціатором відкриття в університеті спеціальності «Практична психологія». У подальшому естафету керівника колективу послідовно переймали доценти О.І.Мешко (2005–2008 рр.), Г.Г.Колінець (2008–2013 рр.) та професор О.М.Кікінежді (2013 – 2021 рр.) З 2021 року кафедру очолює доктор психологічних наук, професор, відмінник освіти України М.О.Орап.

Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси